Decklists

Top 8 Players from our Pioneer RCQ 6/22/24

1st Place – Ari Moshrefi

4x Voldaren Epicure
4x Bloodtithe Harvester
4x Voldaren Thrillseeker
4x Tree of Perdition
4x Vein Ripper
4x Thoughtseize
4x Agatha’s Soul Cauldron
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Sorin, Imperious Bloodlord
3x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway
4x Blood Crypt
1x Castle Locthwain
2x Hive of the Eye Tyrant
1x Mountain
4x Mutavault
2x Sulfurous Spring
2x Swamp
1x Takenuma, Abandoned Mire

Sideboard:
3x Duress
4x Fatal Push
2x Grafdigger’s Cage
2x Sheoldred’s Edict
2x Unlicensed Hearse
2x Extinction Event

2nd Place – Mike Kaudis

4x Opt
4x Consider
4x Sleight of Hand
4x Fiery Impulse
4x Lightning Axe
4x Ledger Shredder
4x Picklock Prankster
1x Galvanic Iteration
1x Proft’s Eidetic Memory
4x Arclight Phoenix
4x Treasure Cruise
1x Temporal Tresspass
2x Spell Pierce
3x Island
4x Spirebluff Canal
4x Steam Vents
4x Riverglide Pathway
1x Thundering Falls
1x Otawara, Soaring City
1x Stormcarved Coast
1x Hall of Storm Giants

Sideboard:
3x Crackling Drake
2x Mystical Dispute
1x Beacon Bolt
1x Aether Gust
2x Young Pyromancer
1x Ashiok, Dream Render
1x Negate
1x Narset’s Reversal
1x Auger of the Gods
2x Fable of the Mirror-Breaker

3rd-4th Place – Lee Wilson

1x Ghitu Lavarunner
4x Kumano Faces Kakkazan
4x Soul-Scar Mgae
4x Monastery Swiftspear
4x Slickshot Show-Off
4x Play with Fire
4x Monstrous Rage
4x Wizard’s Lightning
3x Skewer the Critics
2x Searing Blood
2x Lightning Helix
4x Boros Charm
4x Inspiring Vantage
4x Sacred Foundry
4x Battlefield Forge
2x Needleverge Pathway
2x Den of the Bugbear
2x Mountain
1x Ramunap Ruins
1x Sokenzan, Crucible of Defiance

Sideboard:
2x End the Festivities
2x Wear // Tear
2x Lightning Helix
2x Searing BLood
2x Deflecting Palm
2x Kari Zev’s Expertise
2x Rampaging Ferocidon
1x Roiling Vortex

3rd-4th Place – Matt Nass

4x Lunarch Veteran
3x Selfless Savior
1x Cenote Scout
1x Guilded Goose
1x Deep-Cavern Bat
3x Fauna Shaman
2x Prosperous Innkeeper
4x Wildgrowth Walker
4x Amalia, Benavides Aguirre
1x Melira, Living Core
2x Extraction Specialist
1x Skyclave Apparition
4x Collected Company
1x Aetherflux Reservoir
1x Return to the Ranks
4x Chord of Calling
4x Blooming Marsh
1x Boseiju, Who Endures
3x Concealed Courtyard
1x Forest
4x Mana Confluence
2x Overgrown Tomb
4x Razorverge Thicket
4x Temple Garden

Sideboard:
2x Skyclave Apparition
3x Fatal Push
2x Thoughtseize
1x Knight of Dusk’s Shadow
3x Pick Your Poison
1x Kraul Harpooner
1x Ruthless Lawbringer
1x Jirina, Dauntless General
1x Aven Interrupter

5th-8th Place – David Forrest

1x Galvanic Iteration
4x Arclight Phoenix
1x Brazen Borrower
4x Consider
4x Fiery Impulse
4x Ledger Shredder
4x Lightning Axe
4x Opt
4x Picklock Prankster
4x Sleight of Hand
2x Spell Pierce
1x Temporal Trespass
4x Treasure Cruise
2x Hall of Storm Giants
3x Island
1x Otawara, Soaring City
4x Riverglide Pathway
4x Spirebluff Canal
4x Steam Vents
1x Stormcarved Coast

Sideboard:
2x Anger of the Gods
2x Ashiok, Dream Render
1x Brazen Borrower
2x Crackling Drake
2x Disdainful Stroke
2x Mystical Dispute
2x Negate
2x Young Pyromancer

5th-8th Place – Kora Benck

4x Soul-Scar Mage
4x Monastery Swiftspear
4x Slickshot Show-Off
4x Kumano Faces Kakkazan
4x Play with Fire
4x Monstrous Rage
2x Wilds Slash
4x Boros Charm
4x Searing Blood
2x Lightning Helix
4x Light up the Stage
4x Inspiring Vantage
4x Sacred Foundry
2x Den of the Bugbear
4x Battlefield Forge
1x Needleverge Pathway
2x Mountain
2x Ramunap Ruins
1x Sokenzan, Crucible of Defiance

Sideboard:
2x Rampaging Ferocidon
1x Roiling Vortex
2x Kari Zev’s Expertise
2x Deflecting Palm
2x End the Festivities
2x Get Lost
2x Case of the Crimson Pulse
2x Lightning Helix

5th-8th Place – Macsen McFain

4x Consider
4x Opt
4x Sleight of Hand
3x Fiery Impulse
1x Torch the Tower
4x Lightning Axe
2x Spell Pierce
4x Ledger Shredder
4x Picklock Prankster
2x Proft’s Eidetic Memory
1x Brazen Borrower
4x Arclight Phoenix
4x Treasure Cruise
4x Steam Vents
4x Spirebluff Canal
4x Riverglide Pathway
3x Island
2x Hall of Storm Giants
1x Stormcarved Coast
1x Otawara, Soaring City

Sideboard:
2x young Pyromancer
3x Crackling Drake
2x Fable of the Mirror-Breaker
2x Mystical Dispute
1x Anger of the Gods
1x Ashiok, Dream Render
1x Negate
1x Brazen Borrower
1x Thing in the Ice
1x Tears of Valakut

5th-8th Place – Ian Rowzee

2x Narset, Parter of Veils
2x Teferi, Hero of Dominaria
2x Deduce
2x Memory Deluge
3x The Wandering Emperor
2x Get Lost
2x March of Otherworldly Light
2x Portable Hole
2x Settle the Wreckage
3x Sunfall
4x No More Lies
1x Jwari Disruption
3x Dovin’s Veto
2x Censor
2x Three Steps Ahead
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Otwara, Soaring City
3x Field of Ruin
1x Castle Ardenvale
1x Castle Vantress
3x Restless Anchorage
1x Hall the Storm Giants
4x Hengegate Pathway
4x Hallowed Fountain
3x Deserted Beach
2x Island
2x Plains

Sideboard:
1x Farewell
1x Day’s Undoing
1x Narset, Parter of Veils
1x Dovin’s Veto
2x Damping Sphere
3x Dust Animus
2x Portable Hole
2x Rest in Peace
2x Mystical Dispute

Top 8 Players from our Pioneer RCQ 5/18/24

1st Place – David Ernenwein

4x Recruitment Officer
4x Dauntless Bodyguard
4x Thraben Inspector
4x Thalia, Guardian of Thraben
4x Thalia’s Lieutenant
4x Coppercoat Vanguard
3x Containment Priest
4x Adeline, Resplendent Cathar
3x Brutal Cathar
4x Brave the Elements
4x Cavern of Souls
1x Eiganjo, Seat of the Empire
2x Castle Ardenvale
2x Mutavault
13x Plains

Sideboard:
2x Dawnbringer Cleric
2x Damping Sphere
2x Slaughter the Strong
2x Lantern Flare
1x Wandering Emperor
3x Rest in Peace
3x Get Lost

2nd Place – Dakota Hatch

4x Defiant Strike
2x Felonious Rage
2x God’s Willing
4x Loran’s Escape
4x Monstrous Rage
2x Reckless Rage
4x Battlefield Forge
4x Inspiring Vantage
1x Mountain
4x Needleverge Pathway
1x Plains
4x Sacred Foundry
4x Ancestral Anger
2x Homestead Courage
4x Favored Hoplite
4x Illuminator Virtuoso
4x Monastery Swiftspear
4x Slickshot Show-Off
2x Tenth District Legionnaire

Sideboard:
2x Get Lost
1x God’s Willing
2x Light of Hope
1x Reckless Rage
2x Case of the Crimson Pulse
2x Rest in Peace
1x Damping Sphere
3x Hushbringer
1x Jegantha, the Wellspring

3rd-4th Place – Koby Keller

4x Wizard’s Lightning
4x Skewer the Critics
4x Light up the Stage
4x Slickshot Show-Off
4x Play with Fire
4x Monstrous Rage
4x Kumano Faces Kakkazan
4x Monastery Swiftspear
4x Soul-Scar Mage
4x Ghitu Lavarunner
1x Sokenzan, Crucible of Defiance
3x Den of the Bugbear
4x Ramunap Ruins
12x Mountain

Sideboard:
3x Magebane Lizard
2x Rampaging Ferocidon
2x Rending Volley
2x Tears of Valakut
3x Witchstalker Frenzy
2x Young Pyromancer
1x Jegantha, the Wellspring

3rd-4th Place – Nora Stein

4x Favored Hoplite
4x Illuminator Virtuoso
2x Dreadhorde Arcanist
3x Reckless Rage
2x God’s Willing
4x Monstrous Rage
1x Spikefield Hazard
4x Defiant Strike
4x Ancestral Anger
3x Homestead Courage
4x Slickshot Show-Off
3x Loran’s Escape
4x Monastery Swiftspear
4x Inspiring Vantage
4x Needleverge Pathway
4x Battlefield Forge
4x Sacred Foundry
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Sokenzan, Crucible of Defiance

Sideboard:
2x Light of Hope
1x Plains
4x Showdown of the Skalds
1x Wear // Tear
1x Reidane, God of the Worth
2x Rest in Peace
1x Get Lost
1x Rending Volley
1x Reckless Rage
1x Jegantha, the Wellspring

5th-8th Place – Bryan McCord

4x Arclight Phoenix
4x Picklock Prankster
4x Ledger Shredder
1x Prismari Command
1x Galvanic Iteration
4x Lightning Axe
3x Fiery Impulse
1x Temporal Trespass
2x Spell Pierce
4x Treasure Cruise
4x Sleight of Hand
4x Opt
4x Consider
1x Proft’s Eidetic Memory
4x Steam Vents
4x Spirebluff Canal
1x Stormcarved Coast
4x Riverglide Pathway
2x Hall of Storm Giants
1x Otawara, Soaring City
3x Island

Sideboard:
1x Brazen Borrower
2x Anger of the Gods
1x Tears of Valakut
2x Young Pyromancer
3x Crackling Drake
2x Ashiok, Dream Render
2x Negate
2x Mystical Dispute

5th-8th Place – Matt Nass

4x Archdruid’s Charm
4x Sylvan Scrying
4x Arboreal Grazer
4x Impulse
4x Vizier of Tumbling Sands
4x Hidden Strings
4x Pore over the Pages
3x Bala Ged Recovery
2x Emergent Ultimatum
1x Dark Petition
1x Omniscience
1x Lier, Disciple of the Drowned
1x Fae of Wishes
4x Lotus Field
4x Temple of Mystery
4x Botanical Sanctum
4x Thespian’s Stage
2x Breeding Pool
2x Boseiju, Who Endures
1x Lair of the Hydra
1x Otawara, Soaring City
1x Forest

Sideboard:
1x Brazen Borrower
1x Rona’s Vortex
2x Voyaging Satyr
1x Sphinx of the Final Word
1x Silence
1x Dragonlord Dromoka
1x Grand Abolisher
1x Narset’s Reversal
1x Thought Distortion
1x Emergent Ultimatum
1x Path of Peril
1x Temporary Lockdown
1x Approach of the Second Sun
1x Natural State

5th-8th Place – Nicholas Landenberger

4x Giada, Font of Hope
4x Bishop of Wings
4x Metropolis Reformer
4x Resplendent Angel
4x Righteous Valkyrie
4x Kayla’s Reconstruction
4x Collected Compay
3x Llanowar Elves
3x Elvish Mystic
2x Youthful Valkyrie
2x Holy Cow
4x Branchloft Pathway
4x Razorverge Thicket
4x Brushland
4x Temple Garden
2x Plains
2x Cavern of Souls
1x Nykthos, Shrine to Nyx
1x Boseiju, Who Endures

Sideboard:
1x Archon of Emeria
2x Rest in Peace
2x Reidane, God of the Worthy
3x Pick Your Poison
3x Damping Sphere
4x Guardian of Faith

5th-8th Place – Leon Anselmi

2x Shark Typhoon
2x Teferi, Hero of Dominaria
3x The Wandering Emperor
2x Supreme Verdict
3x Sunfall
1x Hallowed Moonlight
2x Get Lost
2x March of Otherworldly Light
3x Memory Deluge
2x Deduce
2x Three Steps Ahead
4x No More Lies
3x Dovin’s Veto
1x Dig Through Time
1x Narset, Parter of Veils
2x Restless Archive
1x Meticulous Archive
3x Hengegate Pathway
1x Castle Ardenvale
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Otawara, Soaring City
1x Hall of Storm Giants
3x Field of Ruin
4x Deserted Beach
4x Hallowed Fountain
3x Plains
3x Island

Sideboard:
2x Chrome Host Seedshark
3x Temporary Lockdown
1x Narset’s Reversal
2x Ashiok, Dream Render
2x Rest in Peace
3x Mystical Dispute
1x Hullbreaker Horror
1x Narset, Parter of Veils

Here are the top 8 Decklists from our F&B Pro Quest Classic Constructed 4/27/24
https://fabdojo.com/events/proquest-mythic-games-littleton-us/

Top 8 Players from our Pioneer RCQ 4/21/24

1st Place – Michael Boland

4x Ledger Shredder
4x Arclight Phoenix
4x Picklock Prankster
4x Lightning Axe
1x Torch the Tower
3x Fiery Impulse
2x Spell Pierce
4x Opt
4x Sleight of Hand
4x Consider
4x Treasure Cruise
1x Galvanic Iteration
1x Temporal Trespass
1x Hall of the Storm Giant
1x Otawara, Soaring City
1x Spikefield Hazard
1x Jwari Disruption
4x Spirebluff Canal
4x Steam Vents
4x Island
4x Riverglide Pathway // Lavaglide Pathway

Sideboard:
1x Aether Gust
1x Anger of the Gods
2x Ashiok, Dream Render
1x Brazen Borrower
2x Crackling Drake
1x Disdainful Stroke
2x Fable of the Mirror-Breaker
2x Mystical Dispute
1x Negate
1x Quakebringer
1x Tears of Valakut

2nd Place – Joe Nunez

4x Thoughtseize
4x Fatal Push
4x Bloodtithe Harvester
3x Dusk Legion Zealot
1x Unlicensed Hearse
2x Heartless Act
2x Preacher of the Schism
4x Sorin, Imperious Bloodlord
4x Fable of the Mirror-Breaker
3x Archfiend of the Dross
4x Vein Ripper
4x Blood Crypt
4x Blackcleave Cliff
4x Mutavault
3x Sulfurous Springs
3x Swamp
2x Hive of the Eye Tyrant
2x Blightstep Pathway // Searstep Pathway
2x Cavern of Souls
1x Takenuma, Abandoned Mire

Sideboard:
2x Damping Sphere
2x Duress
2x Liliana of the Veil
1x Grafdigger’s Cage
1x Ashiok, Dream Render
2x Path of Peril
1x Blot Out
4x Leyline of the Void

3rd-4th Place – Casey Miller

4x No More Lies
3x Three Steps Ahead
3x March of Otherworldly Light
3x Dovin’s Veto
3x The Wandering Emperor
3x Censor
3x Memory Deluge
2x Sunfall
2x Temporary Lockdown
2x Teferi, Hero of Dominaria
1x Get Lost
1x Dig Through TIme
1x Farewell
1x Supreme Verdict
4x Hallowed Fountain
4x Field of Ruin
3x Hengate Pathway // Mistgate Pathway
3x Island
3x Plains
2x Restless Anchorage
2x Meticulous Archive
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Otawara, Soaring City
1x Sunken Citadel
1x Castle Ardenvale
1x Castle Vantress
1x Hall of Storm Giants

Sideboard:
3x Rest in Peace
2x Shark Typhoon
2x Dust Animus
2x Mystical Dispute
2x Chrome Host Seedshark
2x Temporary Lockdown
1x Dispel
1x Narset’s Reversal

3rd-4th Place – Andrew Shaw

4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Bloodtithe Harvester
3x Preacher of the Schism
1x Duress
2x Bitter Triumph
4x Fatal Push
4x Sorin, Imperious Bloodlord
4x Vein Ripper
4x Thoughtseize
2x Archfiend of the Dross
3x Dusk Legion Zealot
3x Sulfurous Springs
4x Blood Crypt
4x Blackcleave Cliffs
2x Cavern of Souls
2x Blightstep Pathway // Searstep Pathway
4x Mutavault
2x Hive of the Eye Tyrant
3x Swamp
1x Takenuma, Abandoned Mire

Sideboard:
3x Damping Sphere
4x Leyline of the Void
2x Duress
3x Path of Peril
1x Champion of Dusk
1x Kalitas, Traitor of Ghet
1x Blot Out

4th-8th Place – Will Price

4x Arclight Phoenix
1x Brazen Borrower // Petty Theft
4x Consider
3x Fiery Impulse
2x Hall of Storm Giants
2x Island
1x Jwari Disruption
4x Ledger Shredder
4x Lightning Axe
4x Opt
1x Otawara, Soaring City
4x Picklock Prankster // Free the Fae
2x Proft’s Eidetic Memory
4x Riverglide Pathway // Lavaglide Pathway
4x Sleight of Hand
2x Spell Pierce
4x Spirebluff Canal
4x Steam Vents
1x Stormcarved Coast
1x Torch the Tower
4x Treasure Cruise

Sideboard:
2x Ashiok, Dream Render
1x Abrade
3x Crackling Drack
2x Tears of Valakut
3x Mystical Dispute
2x Fable of the Mirror-Breaker // Reflection of Kiki-Jiki
2x Anger of the Gods

4th-8th Place – Nicolas Landenberger

4x Collected Company
4x Kayla’s Reconstruction
4x Bishop of Wings
4x Resplendent Angel
4x Righteous Valkyrie
4x Giada, Font of Hope
4x Metropollis Reformer
2x Youthful Valkyrie
2x Holy Cow
3x Elvish Mystic
3x Llanowar Elves
4x Temple Garden
4x Razorverge Thicket
4x Brushland
4x Branchloft Pathway // Boulderloft Pathway
2x Plains
2x Cavern of Souls
1x Boseiju, Who Endures
1x Nykthos, Shrine to Nyx

Sideboard:
2x Shapers’ Sanctuary
1x Unlicensed Hears
3x Damping Sphere
2x Rest in Peace
1x Archon of Emeria
2x Redaine, God of the Worthy
4x Guardian of Faith

4th-8th Place – Hayden Hollis

4x Thoughtseize
4x Fatal Push
3x Gifted Aetherborn
4x Bloodtithe Harvester
2x Go for the Throat
2x Preacher of the Schism
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Sorin, Imperious Bloodlord
3x Bloodletter of Aclazotz
1x Queen’s Bay Paladin
4x Vein Ripper
4x Blood Crypt
4x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway // Searstep Pathway
3x Sulfurous Springs
3x Mutavault
2x Hive of the Eye Tyrant
1x takenuma, Abandoned Mire
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
1x Cavern of Souls
1x Mountain
1x Swamp

Sideboard:
1x Pithing Needle
2x Duress
2x Reckoner Bankbuster
2x Damping Sphere
1x Go Blank
1x The End
2x Ritual of Soot
1x Kalitas, Traitor of Ghet
3x Leyline of the Void

4th-8th Place – Sky Bauerschmidt Sweeney

4x Bloodtithe Harverster
4x Thoughtseize
4x Fatal Push
1x Duress
3x Dusk Legion Zealot
3x Preacher of the Schism
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Sorin, Imperious Bloodlord
4x Vein Ripper
2x Bitter Triumph
2x Archfiend of the Dross
4x Blood Crypt
3x Blackcleave Cliffs
3x Sulfurous Springs
4x Mutavault
2x Blightstep Pathway // Searstep Pathway
2x Cavern of Souls
2x Hive of the Eye Tyrant
3x Swamp
1x Takenuma, Abandoned Mire

Sideboard:
2x Blot Out
2x Liliana of the Veil
4x Leyline of the Void
2x Duress
2x Damping SPhere
2x Path of Peril
1x Quakebringer

Top 4 Players from our cEDH 1.5k 3/30/24

1st Place – Sylvan Desjardins

https://www.moxfield.com/decks/f45jruvxbkyjXXtC9YxEgg

1 Selvala, Heart of the Wilds (CMM) 320 F
1 Allosaurus Shepherd (2X2) 132 F
1 Ancient Tomb (V12) 1 F
1 Arbor Elf (WWK) 95 F
1 Archdruid’s Charm (MKM) 151 F
1 Ashaya, Soul of the Wild (ZNR) 179 F
1 Autumn’s Veil (M12) 164 F
1 Bane of Progress (CC1) 3 F
1 Beast Within (TSR) 357 F
1 Birds of Paradise (DMR) 336 F
1 Boreal Druid (CSP) 105 F
1 Boseiju, Who Endures (NEO) 266 F
1 Cankerbloom (ONE) 161 F
1 Chord of Calling (RVR) 345 F
1 Chrome Mox (SLC) 2003 F
1 Collector Ouphe (MH1) 158 F
1 Concordant Crossroads (SLD) 467 F
1 Crop Rotation (ULG) 98 F
1 Delighted Halfling (LTR) 158 F
1 Dryad Arbor (V12) 5 F
1 Eldritch Evolution (PEMN) 155s F
1 Elvish Mystic (TSR) 360 F
1 Elvish Spirit Guide (DMR) 338 F
1 Emerald Charm (DMR) 158 F
1 Emergence Zone (WAR) 245 F
1 Endurance (PMH2) 157s F
1 Eternal Witness (P30A) 12 F
1 Finale of Devastation (PWAR) 160s F
1 Force of Vigor (H1R) 21 F
8 Forest (VOW) 276 F
1 Fyndhorn Elves (P30A) 3 F
1 Gaea’s Cradle (USG) 321
1 Garruk, Primal Hunter (M13) 174 F
1 Gemstone Caverns (LTC) 364 F
1 Green Sun’s Zenith (MBS) 81 F
1 Hyrax Tower Scout (THB) 173 F
1 Infectious Bite (ONE) 172 F
1 Invasion of Ikoria // Zilortha, Apex of Ikoria (MOM) 190 F
1 Invigorate (MMQ) 254 F
1 Jeweled Lotus (CMR) 319 F
1 Karametra’s Acolyte (THS) 160 F
1 Kenrith’s Transformation (ELD) 164 F
1 Kogla, the Titan Ape (IKO) 162 F
1 Last March of the Ents (PLTR) 172s F
1 Legolas’s Quick Reflexes (LTC) 493 F
1 Llanowar Elves (P30H) 5★ F
1 Lotus Petal (V09) 7 F
1 Mana Crypt (EMA) 225 F
1 Manglehorn (AKH) 175 F
1 Momentous Fall (ROE) 197 F
1 Natural Order (G10) 2 F
1 Nature’s Claim (TSR) 364 F
1 Noxious Revival (NPH) 118 F
1 Null Rod (WTH) 154
1 Nykthos, Shrine to Nyx (THS) 223 F
1 Phyrexian Dreadnought (G10) 3 F
1 Phyrexian Soulgorger (CSP) 141 F
1 Pugnacious Hammerskull (LCI) 208 F
1 Quirion Ranger (F01) 9 F
1 Realm Seekers (CNS) 38 F
1 Regal Force (EVE) 74 F
1 Relic Golem (ZNR) 249 F
1 Return of the Wildspeaker (PELD) 172s F
1 Rishkar’s Expertise (AER) 123 F
1 Root Maze (10E) 292 F
1 Scryb Ranger (TSP) 215 F
1 Shared Summons (M20) 193 F
9 Snow-Covered Forest (MH1) 254 F
1 Sol Ring (PLG22) 1 F
1 Staff of Domination (BRR) 56 F
1 Summoner’s Pact (FUT) 139 F
1 Survival of the Fittest (EXO) 129
1 Sylvan Library (DMR) 350 F
1 Temur Sabertooth (FRF) 141 F
1 Tooth and Nail (MMA) 170 F
1 Turntimber Symbiosis // Turntimber, Serpentine Wood (ZNR) 215 F
1 Umbral Mantle (SHM) 267 F
1 Veil of Summer (M20) 198 F
1 Vines of Vastwood (ZEN) 193 F
1 Wandering Archaic // Explore the Vastlands (PSTX) 6s F
1 Wild Growth (DMR) 352 F
1 Wirewood Lodge (ONS) 329 F
1 Woodland Bellower (ORI) 207 F
1 Worldly Tutor (DMR) 353 F
1 Yavimaya, Cradle of Growth (MH2) 441 F

2nd-4th – Derek Simpson

https://www.moxfield.com/decks/cbMCqQGjnEOarAjjipeKJA

1 Dargo, the Shipwrecker (CMR) 572 E
1 Thrasios, Triton Hero (CMR) 538 E
1 Ancient Tomb (PLST) TMP-315
1 Arcane Signet (CMM) 653
1 Arid Mesa (MH2) 244
1 Basalt Monolith (2XM) 232
1 Birds of Paradise (M10) 168
1 Birthing Pod (SLC) 2011
1 Blasphemous Act (LCC) 216
1 Bloodstained Mire (KTK) 230
1 Borne Upon a Wind (LTR) 761 F
1 Boseiju, Who Endures (NEO) 266
1 Brain Freeze (PLST) SCG-29
1 Breeding Pool (PRNA) 246p
1 Chain of Vapor (C16) 84
1 Chord of Calling (M15) 172
1 Chrome Mox (2XM) 240
1 City of Brass (6ED) 321
1 Command Tower (CMR) 350
1 Cyclonic Rift (2XM) 47
1 Deflecting Swat (C20) 50
1 Dispel (RTR) 36
1 Displacer Kitten (CLB) 63
1 Dockside Extortionist (C19) 24
1 Eldritch Evolution (PEMN) 155s F
1 Elvish Mystic (CMM) 648
1 Elvish Spirit Guide (DMR) 157
1 Eternal Witness (2X2) 368
1 Exotic Orchard (CON) 142
1 Fellwar Stone (CMM) 657
1 Fierce Guardianship (C20) 35
1 Finale of Devastation (WAR) 160
1 Flesh Duplicate (WHO) 44
1 Flooded Strand (KTK) 233
1 Flusterstorm (MH1) 255
1 Forbidden Orchard (2X2) 405
1 Force of Negation (MH1) 52
1 Force of Will (ME1) 33
1 Gaea’s Cradle (USG) 321
1 Gamble (PLST) UMA-132
1 Gemstone Caverns (TSP) 274
1 Greater Good (BBD) 201
1 Imperial Recruiter (MH2) 281
1 Invasion of Ikoria // Zilortha, Apex of Ikoria (MOM) 190 F
1 Island (NEO) 296
1 Jeska’s Will (CMR) 187
1 Jeweled Lotus (CMR) 319
1 Kinnan, Bonder Prodigy (IKO) 192
1 Life’s Legacy (NCC) 300
1 Lightning Bolt (STA) 42
1 Lion’s Eye Diamond (MIR) 307
1 Llanowar Elves (GNT) 46
1 Lotus Petal (TMP) 294
1 Mana Confluence (JOU) 163
1 Mana Crypt (EMA) 225
1 Mana Vault (5ED) 388
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57
1 Misty Rainforest (MH2) 250
1 Mox Amber (DOM) 224
1 Mox Diamond (STH) 138
1 Mox Opal (MM2) 223
1 Muddle the Mixture (RAV) 60
1 Mystic Remora (ICE) 87
1 Mystical Tutor (SS1) 6
1 Neoform (WAR) 206
1 Otawara, Soaring City (NEO) 271
1 Pact of Negation (A25) 68
1 Phantasmal Image (MM3) 46
1 Phyrexian Metamorph (PLST) NPH-42
1 Polluted Delta (KTK) 239
1 Pyroblast (EMA) 142
1 Ragavan, Nimble Pilferer (MH2) 138
1 Red Elemental Blast (3ED) 171
1 Rhystic Study (JMP) 169
1 Scalding Tarn (MH2) 254
1 Seedborn Muse (10E) 296
1 Simian Spirit Guide (A25) 148
1 Snap (PLST) DDS-10
1 Sol Ring (CMM) 703
1 Spellseeker (BBD) 41
1 Steam Vents (PGRN) 257p
1 Stomping Ground (RNA) 259
1 Swan Song (THS) 65
1 Taiga (3ED) 287
1 Talisman of Curiosity (SLD) 1061
1 Temur Sabertooth (C17) 159
1 The One Ring (LTR) 380
1 Tidespout Tyrant (BBD) 134
1 Tinder Wall (CST) 270
1 Training Center (PLST) CMR-358
1 Tropical Island (3ED) 288
1 Twinflame (2X2) 129
1 Underworld Breach (THB) 161
1 Verdant Catacombs (MH2) 260
1 Volcanic Island (3ED) 291
1 Wheel of Fortune (3ED) 185
1 Windswept Heath (KTK) 248
1 Wooded Foothills (KTK) 249
1 Worldly Tutor (CC1) 6

2nd-4th Temujin Horesy

https://www.moxfield.com/decks/t2BY9YEuo0SjWiAC5luoew

1 Talion, the Kindly Lord (WOE) 301 F
1 An Offer You Can’t Refuse (SNC) 51
1 Ancient Tomb (TMP) 315
1 Arcane Signet (MIC) 157
1 Beseech the Mirror (WOE) 82
1 Bloodchief Ascension (CMM) 636 F
1 Bloodstained Mire (KTK) 230
1 Cabal Pit (ODY) 315
1 Cephalid Coliseum (ODY) 317
1 Chrome Mox (MRD) 152
1 City of Brass (2X2) 321
1 Command Tower (CMR) 350
1 Copy Artifact (3ED) 53
1 Counterbalance (CSP) 31
1 Cursed Totem (MH2) 295
1 Cyclonic Rift (CMM) 84
1 Dark Ritual (SLD) 1170 F
1 Deadly Rollick (CMM) 147
1 Demonic Consultation (ICE) 121
1 Demonic Tutor (3ED) 105
1 Dispel (BFZ) 76
1 Dress Down (MH2) 39
1 Drown in the Loch (ELD) 188
1 Exotic Orchard (MIC) 173
1 Fellwar Stone (NEC) 150
1 Fierce Guardianship (C20) 35
1 Flooded Strand (KTK) 233
1 Flusterstorm (MH1) 255
1 Forbidden Orchard (2X2) 323
1 Force of Negation (2X2) 50
1 Force of Will (2XM) 51
1 Gemstone Caverns (TSR) 280
1 Gilded Drake (USG) 76
1 Grafdigger’s Cage (DKA) 149
1 Hullbreaker Horror (DBL) 330
1 Imperial Seal (2X2) 79
1 Imposter Mech (NEC) 13
1 Island (WOE) 263
1 Jeweled Lotus (CMR) 319
1 Karn, the Great Creator (PWAR) 1p
1 Lim-Dûl’s Vault (ALL) 107
1 Lotus Petal (TMP) 294
1 Mana Confluence (JOU) 163
1 Mana Crypt (PLST) EMA-225
1 Mana Drain (IMA) 65
1 Mana Vault (4ED) 334
1 Marsh Flats (MM3) 239
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Minamo, School at Water’s Edge (PLST) CHK-279 F
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57
1 Misdirection (DDT) 15
1 Misty Rainforest (MH2) 250
1 Mnemonic Betrayal (GRN) 189
1 Morphic Pool (CLB) 603
1 Mox Amber (DOM) 224
1 Mox Diamond (STH) 138
1 Mox Opal (MM2) 223
1 Mystic Remora (ICE) 87
1 Mystical Tutor (DMR) 289
1 Opposition Agent (CMR) 141
1 Orcish Bowmasters (LTR) 433 F
1 Otawara, Soaring City (NEO) 271
1 Pact of Negation (A25) 68
1 Phyrexian Metamorph (PNPH) 42★ F
1 Plaza of Heroes (PDMU) 252p
1 Polluted Delta (KTK) 239
1 Pongify (C14) 120
1 Rhystic Study (PCY) 45
1 Sakashima the Impostor (MB1) 477
1 Scalding Tarn (MH2) 254
1 Sea Gate Restoration // Sea Gate, Reborn (ZNR) 333 F
1 Sheoldred, the Apocalypse (DMU) 107 F
1 Sheoldred’s Edict (ONE) 279
1 Snow-Covered Island (KHM) 279
1 Sol Ring (C21) 263
1 Spell Pierce (2X2) 63
1 Spell Snare (MMA) 64 F
1 Spellskite (2XM) 289
1 Spire of Industry (NEC) 178
1 Stern Scolding (LTR) 71 F
1 Subtlety (PMH2) 67s F
1 Swamp (DMU) 270
1 Swan Song (C16) 98
1 Tainted Pact (STA) 33
1 Talisman of Dominance (SLD) 1053 E
1 Tarnished Citadel (ODY) 329
1 Thassa’s Oracle (THB) 73
1 The One Ring (LTR) 246 F
1 Timetwister (2ED) 85
1 Tishana’s Tidebinder (LCI) 335
1 Toxic Deluge (CMM) 191
1 Trickbind (TSP) 88
1 Underground River (LTC) 342
1 Underground Sea (3ED) 290
1 Vampiric Tutor (PLST) EMA-112
1 Wandering Archaic // Explore the Vastlands (STX) 6
1 Watery Grave (GTC) 249
1 Weathered Runestone (KHM) 247
1 Winds of Rebuke (AKH) 76
1 Wishclaw Talisman (PELD) 110p

SIDEBOARD:
1 Black Market Connections (CLB) 669
1 Blue Elemental Blast (SUM) 49
1 Borne Upon a Wind (LTR) 44
1 Chain of Vapor (ONS) 73
1 Clearwater Pathway // Murkwater Pathway (PLST) ZNR-260
1 Commandeer (CMM) 80
1 Delay (TSR) 61
1 Final-Word Phantom (MKC) 332
1 Flesh Duplicate (WHO) 44
1 Frozen Aether (PLC) 54
1 Hydroblast (5ED) 94
1 Liliana’s Triumph (TSR) 327
1 Long Goodbye (MKM) 92
1 Malevolent Hermit // Benevolent Geist (MID) 61
1 March of Swirling Mist (NEO) 447
1 Miscast (M21) 57
1 Mists of Lórien (LTC) 501
1 Muddle the Mixture (RAV) 60
1 Narset, Parter of Veils (CMM) 853
1 Necropotence (WOT) 31
1 Phantasmal Image (AFC) 89
1 Praetor’s Grasp (NPH) 71
1 Resculpt (STX) 51
1 Rug of Smothering (CLB) 336
1 Snap (DMR) 66
1 Snapback (TSR) 87
1 Thada Adel, Acquisitor (WWK) 40
1 Thought Vessel (PLG22) 2 F
1 Yahenni’s Expertise (PAER) 75 F

2nd-4th – Jason Doan

https://www.moxfield.com/decks/mBtMZOHR6kW7srddmf1N3w

1 Kraum, Ludevic’s Opus (CMR) 523 E
1 Tymna the Weaver (CMR) 539 E
1 Ad Nauseam (2XM) 76 F
1 Ancient Tomb (ZNE) 21 F
1 Arcane Signet (SLD) 1492★ F
1 Arid Mesa (ZNE) 9 F
1 Badlands (3ED) 282
1 Bloodstained Mire (ZNE) 3 F
1 Borne Upon a Wind (LTR) 761 F
1 Brain Freeze (SLD) 410 F
1 Cabal Ritual (V16) 2 F
1 Cavern of Souls (ZNE) 22 F
1 Chain of Vapor (ONS) 73 F
1 Chrome Mox (2XM) 358 F
1 City of Brass (2X2) 403 F
1 Command Tower (SLD) 1496★ F
1 Cyclonic Rift (2XM) 339 F
1 Damn (MH2) 449 F
1 Dark Ritual (STA) 89 F
1 Deflecting Swat (CMM) 698 F
1 Demonic Consultation (SLD) 1127 F
1 Demonic Tutor (STA) 90 F
1 Diabolic Intent (BBD) 141 F
1 Dispel (WWK) 26 F
1 Dockside Extortionist (2X2) 360 F
1 Drannith Magistrate (IKO) 314 F
1 Enlightened Tutor (J20) 2 F
1 Esper Sentinel (MH2) 328 F
1 Exotic Orchard (WHO) 493 F
1 Fellwar Stone (CMM) 657 F
1 Fierce Guardianship (CMM) 694 F
1 Final Fortune (MIR) 173
1 Fire Covenant (SLD) 271 F
1 Flooded Strand (ZNE) 1 F
1 Flusterstorm (J12) 2 F
1 Forbidden Orchard (2X2) 405 F
1 Force of Negation (2X2) 346 F
1 Force of Will (2XM) 340 F
1 Gamble (SPG) 24 F
1 Gemstone Caverns (LTC) 364 F
1 Grand Abolisher (SLD) 1285 F
1 Hallowed Fountain (UNF) 277 F
1 Imperial Seal (2X2) 354 F
1 Intuition (TMP) 70
1 Jeweled Lotus (CMM) 702 F
1 Lion’s Eye Diamond (MIR) 307
1 Lotho, Corrupt Shirriff (LTR) 370 F
1 Lotus Petal (P30M) 2 E
1 Mana Confluence (SLD) 1012a F
1 Mana Crypt (2XM) 361 F
1 Mana Vault (2X2) 394 F
1 Marsh Flats (ZNE) 6 F
1 Mental Misstep (SLD) 1179 F
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57 F
1 Misty Rainforest (ZNE) 10 F
1 Mnemonic Betrayal (GRN) 189 F
1 Mox Diamond (V10) 10 F
1 Mox Opal (2XM) 362 F
1 Mystic Remora (SLD) 406 F
1 Mystical Tutor (SLD) 334 F
1 Opposition Agent (CMR) 651 F
1 Orcish Bowmasters (LTR) 433 F
1 Otawara, Soaring City (NEO) 414 F
1 Pact of Negation (A25) 68 F
1 Path to Exile (PF20) 1 F
1 Phantasmal Image (MM3) 46 F
1 Phyrexian Metamorph (2XM) 341 F
1 Plateau (3ED) 284
1 Polluted Delta (ZNE) 2 F
1 Pyroblast (SS3) 5 F
1 Ragavan, Nimble Pilferer (MH2) 315 F
1 Ranger-Captain of Eos (H1R) 5 F
1 Reanimate (PUMA) U12 F
1 Red Elemental Blast (A25) 147 F
1 Rhystic Study (WOT) 71 F
1 Rite of Flame (SS3) 7 F
1 Scalding Tarn (ZNE) 7 F
1 Scrubland (3ED) 286
1 Sevinne’s Reclamation (DMR) 273 F
1 Silence (TSR) 302 F
1 Simian Spirit Guide (A25) 148 F
1 Smothering Tithe (2X2) 342 F
1 Snap (SLD) 412 F
1 Sol Ring (SLD) 1494★ F
1 Spire of Industry (PIP) 1039 F
1 Swan Song (THS) 65 F
1 Swords to Plowshares (SLD) 364 E
1 Tainted Pact (STA) 96 F
1 Talisman of Progress (SLD) 1052 E
1 Thassa’s Oracle (SLD) 1280 F
1 Tundra (3ED) 289
1 Underground Sea (3ED) 290
1 Underworld Breach (SPG) 9 F
1 Vampiric Tutor (DMR) 430 F
1 Verdant Catacombs (ZNE) 8 F
1 Volcanic Island (3ED) 291
1 Watery Grave (UNF) 278 F
1 Wheel of Fortune (3ED) 185
1 Windswept Heath (ZNE) 5 F
1 Wishclaw Talisman (ELD) 357 F

Top 8 Players from our Murders at Karlov Manor Sealed Deck RCQ 2/24/24

Winner of Top 8 – John Lindmark

Note that these decks and standings are from Swiss. These players played a top 8 Draft to determine that John Lindmark was the overall champion.

1st – Tommy Adams
Decklist: Sultai Value
Blue:
1x Burden of Proof
1x Cold Case Cracker
1x Deduce
2x Exit Specialist
1x Furtive Courier
Black:
1x Basilica Stalker
1x Soul Enervation
Green:
1x Bite Down
1x Case of the Trampled Garden
1x Hard-Hitting Questions
1x Sample Collector
Multicolored:
1x Assassin’s Trophy
2x Curious Cadaver
1x Faerie Snoop
1x Kellan, Inquisitive Prodigy
1x Kraul Whipcracker
1x Lazav, Wearer of Faces
2x Undercover Crocodelf
Artifacts:
2x Sanitation Automaton
Nonbasic Lands:
1x Escape Tunnel
1x Public Thoroughfare
1x Shadowy Backstreet
Basic Lands:
5x Island
4x Swamp
5x Forest

2nd – John Lindmark
Decklist: Grixis Good Stuff
Blue:
1x Candlestick
1x Cold Case Cracker
1x Deduce
2x Dramatic Accusation
3x Reasonable Doubt
Black:
1x Case of the Stashed Skeleton
Red:
1x Case of the Burning Masks
1x Krenko’s Buzzcrusher
2x Person of Interest
1x Pyrotechnic Performer
1x Reckless Detective
1x Suspicious Detonation
Multicolored:
2x Coerced to Kill
1x Gadget Technician
1x Gleaming Geardrake
1x Rakdos, Patron of Chaos
1x Undercover Crocodelf
Artifacts:
1x Gravestone Strider
Nonbasic Lands:
1x Escape Tunnel
1x Public Thoroughfare
2x Undercity Sewers
Basic Lands:
6x Island
1x Swamp
6x Mountain

3rd – Alexander Grosshans
Decklist: RW Aggro w/ Dog Walker
White:
1x Absolving Lammasu
1x Case of the Gateway Express
1x Defenestrated Phantom
1x Doorkeeper Thrull
1x Due Diligence
1x Forum Familiar
1x Griffnaut Tracker
1x Karlov Watchdog
1x Museum Nightwatch
1x Novice Inspector
1x On the Job
1x Perimeter Enforcer
1x Sanctuary Wall
Red:
2x Shock
Multicolored:
1x Crowd-Control Warden
2x Dog Walker
1x Lightning Helix
2x Sanguine Savior
1x Push // Pull
Artifacts:
1x Sanitation Automation
Nonbasic Lands:
1x Branch of Vitu-Ghazi
Basic Lands:
9x Plains
7x Mountain

4th – John Healy
Decklist: Straight WG
White:
1x Auspicious Arrival
1x Defenestrated Phantom
1x Haazda Vigilante
1x Inside Source
1x Karlov Watchdog
1x Makeshift Binding
1x On the Job
1x Perimeter Enforcer
1x Tenth District Hero
Green:
1x Airtight Alibi
1x Bite Down on Crime
1x Fanatical Strength
1x Hide in Plain Sight
1x Nervous Gardener
1x Sharp-Eyed Rookie
1x Topiary Panther
1x Vengeful Creeper
Multicolored:
1x Dog Walker
1x Granite Witness
1x Izoni, Center of the Web
1x Undercover Crocodelf
1x Push // Pull
Artifacts:
1x Gravestone Strider
Nonbasic Lands:
1x Escape Tunnel
Basic Lands:
6x Plains
2x Swamp
8x Forest

5th – Ryan Meinkoth
Decklist: Mono-G w/ Lots of other Colors
Blue:
1x Exit Specialist
Black:
1x Extract a Confession
Red:
1x Galvanize
1x Krenko, Baron of Tin Street
1x Reckless Detective
Green:
1x Analyze the Pollen
1x Axebane Ferox
1x Flourishing Bloom-Kin
1x Get a Leg Up
1x Hard-Hitting Question
1x Nervous Gardener
1x Topiary Panther
2x Tunnel Tipster
2x Vengeful Creeper
1x Vitu-Ghazi Inspector
Multicolored:
1x Coerced to Kill
1x Doppelgang
1x Repulsive Mutation
1x Riftburst Hellion
1x Tin Street Gossip
1x Undercover Crocodelf
Nonbasic Lands:
1x Commercial District
1x Escape Tunnel
1x Underground Mortuary
Basic Lands:
3x Island
1x Swamp
2x Mountain
8x Forest


6th – Bryan McCord
Decklist: GR Beaters
Red:
2x Galvanize
1x Harried Dronesmith
1x Krenko, Baron of Tin Street
2x Person of Interest
1x Shock
1x Suspicious Detonation
1x Torch the Witness
1x Vengeful Tracker
Green:
1x Culvert Ambusher
1x Greenbelt Radical
1x Hard-Hitting Question
2x A Killer Among Us
1x Sample Collector
1x Tunnel Tipster
Multicolored:
1x Crowd-Control Warden
1x Dog Walker
1x Rakish Scoundrel
1x Undercover Crocodelf
1x Yarus, Roar of the Old Gods
Nonbasic Lands:
1x Escape Tunnel
Basic Lands:
8x Mountain
9x Forest

7th – Cody Mollick
Decklist: WR Aggro w/o Dog Walker
White:
1x Auspicious Arrival
2x Defenestrated Phantom
2x Haazda Vigilante
1x Krovod Haunch
1x Museum Nightwatch
1x Sanctuary Wall
2x Seasoned Consultant
Red:
1x Bolrac-Clan Basher
1x Crime Novelist
2x Galvanize
1x Gearbane Orangutan
1x Reckless Detective
1x Shock
Multicolored:
1x Crowd-Control Warden
1x Lightning Helix
1x Meddling Youths
1x Sanguine Savior
1x Warleader’s Call
1x Fuss // Bother
Nonbasic Lands:
2x Escape Tunnel
Basic Lands:
8x Plains
7x Mountain

8th – Lucas DH
Decklist: WG w/ Good Splashes
White:
1x Auspicious Arrival
1x Call a Surprise Witness
1x Inside Source
1x Marketwatch Phantom
1x Novice Inspector
1x Perimeter Enforcer
1x Unyielding Gatekeeper
Red:
1x Galvanize
Green:
1x Fanatical Strength
1x Flourishing Bloom-Kin
2x Nervous Gardener
1x Rubblebelt Maverick
1x They Went This Way
1x Topiary Panther
1x Vengeful Creeper
Multicolored:
1x Aurelia, the Law Above
1x Crowd-Control Warden
1x Dog Walker
1x Izoni, Center of the Web
1x Sumala Sentry
1x Tin Street Gossip
1x Hustle // Bustle
Nonbasic Lands:
2x Commercial District
1x Escape Tunnel
1x Lush Portico
1x Public Thoroughfare
Basic Lands:
4x Plains
1x Swamp
1x Mountain
6x Forest

Top 4 teams from our MMS #12 Team Trios 1k 2/18/24

1st Place – Brian Bocra, Blake Donnan, & Jonathan Kuhli

Legacy Seat: Blake Donnan, Death and Taxes
Main Deck:
4x Aether Vial
1x Extraction Specialist
2x Flickerwisp
3x Giver of Runes
1x Kaldra Compleat
1x Loran of the Third Path
3x Mother of Runes
4x Orcish Bowmasters
2x Recruiter of the Guard
3x Skyclave Apparition
4x Stoneforge Mystic
4x Swords to Plowshares
4x Thalia, Guardian of Thraben
1x Umezawa’s Jitte
2x Cavern of Souls
3x Flooded Strand
3x Karakas
4x Rishadan Port
2x Scrubland
1x Silent Clearing
3x Snow-Covered Plains
4x Wasteland
1x Windswept Heath

Sideboard:
1x Containment Priest
1x Extraction Specialist
1x Kataki, War’s Wage
3x Leyline of the Void
3x March of Otherworldly Light
1x Plague Engineer
1x Recruiter of the Guard
2x Thoughtseize
1x Eight-and-a-Half-Tails
1x Loran of the Third Path

Modern Seat: Brian Bocra, 5C Zoo
Main Deck:
4x Nishoba Brawler
4x Territorial Kavu
4x Ragavan, Nimble Pilferer
4x Scion of Draco
4x Leyline Binding
4x Tribal Flames
4x Leyline of the Guildpact
4x Wild Nacatl
4x Lightning Bolt
3x Stubborn Denial
4x Windswept Heath
4x Wooded Foothills
2x Flooded Strand
1x Misty Rainforest
1x Arid Mesa
1x Sacred Foundry
1x Temple Garden
1x Breeding Pool
1x Steam Vents
1x Overgrown Tomb
1x Savai Triome
1x Zagoth Triome
1x Forest
1x Plains

Sideboard:
1x Jegantha, the Wellspring
2x Tear Asunder
2x Reprieve
2x Rest in Peace
1x Stubborn Denial
2x Pick Your Poison
1x Prismatic Ending
1x Hidestugu Consumes All
1x Legion’s End
1x Cursed Totem
1x Damping Matrix

Pioneer Seat: Jonathan Kuhli, 5C Niv to Light
Main Deck:
2x Analyze the Pollen
4x Up the Beanstalk
4x Sylvan Caryatid
1x Valki, God of Lies
3x Growth Spiral
2x Abrupt Decay
2x Vanishing Verse
3x Lightning Helix
1x Molten Collapse
1x Kolaghan’s Command
1x Unmoored Ego
1x Deafening Clarion
1x Krenko’s Buzzcrusher
1x Nahiri, the Harbinger
1x Ill-Timed Explosion
3x Omnath, Locus of Creation
1x Elesh Norn, Mother of Machines
1x Deadly Cover-Up
1x The Scarab God
4x Bring to Light
1x Tolsimir, Friend to Wolves
1x Niv-Mizzet, Supreme
2x Niv-Mizzet, Reborn
4x Leyline Binding
1x Swamp
1x Island
1x Mountain
1x Plains
1x Forest
4x Fabled Passage
1x Mana Confluence
1x Dragonskull Summit
1x Sulfur Falls
1x Rootbound Crag
1x Hinterland Harbor
1x Sunpetal Grove
1x Glacial Fortress
1x Drowned Catacomb
1x Godless Shrine
1x Hallowed Fountain
1x Watery Grave
1x Steam Vents
1x Blood Crypt
1x Ziatora’s Proving Ground
1x Spara’s Headquarters
1x Savai Triome
1x Raugrin Triome
1x Raffine’s Tower
2x Ketria Triome
2x Jetmir’s Garden
3x Indatha Triome

Sideboard:
1x Yorion, Sky Nomad
2x Deafening Silence
1x Lavinia, Azorius Renegade
3x Dovin’s Veto
4x Soul Search
1x Klothys, God of Destiny
1x Krenko’s Buzzcrusher
1x Solar Flare
1x Notion Thief

2nd Place : Daniel/Gerald/Corey

Legacy Seat: Daniel Kuperman, 5C Beans
Main Deck:
2x Murktide Regent
4x Up the Beanstalk
2x Uro, Titan of Nature’s Wrath
1x Forth Eorlingas!
1x Solitude
4x Leyline Binding
4x Swords to Plowshares
4x Brainstorm
1x Terminus
4x Orcish Bowmasters
4x Preordain
2x Force of Negation
1x Dress Down
2x Lorien Revealed
4x Force of Will
4x Flooded Strand
4x Misty Rainforest
1x Bayou
2x Tropical Island
1x Volcanic Island
1x Underground Sea
2x Tundra
1x Savannah
1x Xander’s Lounge
1x Mystic Sanctuary
1x Island
1x Plains

Sideboard:
2x Force of Vigor
2x Surgical Extraction
2x Stony Silence
2x Hydroblast
2x Endurance
2x Carpet of Flowers
1x Veil of Summer
1x Ethersworn Canonist
1x Forth Eorlingas!

Modern Seat: Gerald Clas, UB Ring
Main Deck:
3x Sheoldred, the Apocalypse
3x Tishana’s Tidebinder
4x Orcish Bowmasters
2x Subtlety
4x Counterspell
4x Preordain
3x Force of Negation
3x Lorien Revealed
4x Fatal Push
2x Damnation
4x The One RIng
1x Archmage’s Charm
2x Sheoldred’s Edict
1x Minamo, School at Water’s Edge
1x Otawara, Soaring City
4x Polluted Delta
5x Island
1x Swamp
1x Sunken Ruin
1x Sunken Hollow
1x Misty Rainforest
1x Scalding Tarn
1x Flooded Strand
1x Prismatic Vista
3x Watery Grave

Sideboard:
4x Spreading Seas
2x Flusterstorm
1x Cursed Totem
2x Chalice of the Void
1x Engineered Explosives
1x Dress Down
2x Stern Scolding
2x Stone of Erech

Pioneer Seat: Corey Zell, UW Control
Main Deck:
1x Dig Through Time
1x Farewell
1x Sunfall
1x Quick Study
1x Union of the Third Path
1x hallowed Moonlight
1x Change the Equation
1x March of Otherworldly Light
2x Teferi, Hero of Dominaria
3x The Wandering Emperor
2x Shark Typhoon
3x Supreme Verdict
3x Memory Deluge
2x Temporary Lockdown
3x Get Lost
3x Dovin’s Veto
4x No More Lies
2x Plains
2x Island
1x Hengegate Pathway
1x Irrigated Farmland
1x Castle Ardenvale
1x Otawara, Soaring City
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Hall of Storm Giants
1x Field of Ruin
1x Demolition Field
2x Restless Anchorage
2x Meticulous Archive
3x Glacial Fortress
4x Deserted Beach
4x Hallowed Fountain

Sideboard:
1x Farewell
1x Narset, Parter of Veils
1x Hullbreaker Horror
1x Lyra Dawnbringer
1x Starnheim Unleashed
2x Temporary Lockdown
2x Mystical Dispute
2x Narset’s Reversal
2x Rest in Peace
2x Chrome Host Seedshark

3rd-4th Place – Lee/Daniel/Grant

Legacy Seat: Lee WIlson, Grixis Delver
Main Deck:
4x Mishra’s Bauble
1x Molten Collapse
1x Unholy Heat
4x Lightning Bolt
4x Brainstorm
4x Ponder
4x Daze
4x Force of Will
1x Brazen Borrower
3x Murktide Regent
4x Orcish Bowmasters
4x Dragon’s Rage Channeler
4x Delver of Secrets
2x Flooded Strand
2x Polluted Delta
2x Scalding Tarn
1x Misty Rainforest
1x Bloodstained Mire
4x Volcanic Island
2x Underground Sea
4x Wasteland

Sideboard:
2x Grafdigger’s Cage
3x Force of Negation
2x Hydroblast
1x Counterbalance
3x Pyroblast
2x Meltdown
2x Price of Progress

Modern Seat: Daniel Kuperman, UR Affinity
Main Deck:
4x Sojourner’s Companion
4x Thought Monitor
3x Cranial Plating
3x Forging the Anchor
3x Patchwork Automaton
1x Relic of Progenitus
1x Aether Spellbomb
1x Haywire Mite
1x Shadowspear
4x Springleaf Drum
4x Galvanic Blast
2x Frogmite
4x Memnite
4x Ornithopter
2x Welding Jar
4x Darksteel Citadel
4x Urza’s Saga
2x Glimmervoid
1x Spire of Industry
1x Echoing Deeps
1x Island
2x Treasure Vault
4x Silverbluff Bridge

Sideboard:
1x Jegantha, the Wellspring
1x Haywire Mite
1x Grafdigger’s Cage
3x Metallic Rebuke
3x Soulless Jailer
2x Damping Sphere
1x Cursed Totem
1x Tormod’s Crypt
2x Pithing Needle

Pioneer Seat: Grant Johnson, Lotus Field
Main Deck:
4x Arboreal Grazer
2x Voyaging Satyr
4x Vizier of Tumbling Sands
1x Lier, Disciple of the Drowned
4x Sylvan Scrying
4x Hidden Strings
4x Impulse
3x Bala Ged Recovery
4x Pore Over the Pages
2x Dark Petition
3x Emergent Ultimatum
1x Dig Through Time
1x Omniscience
1x Chandra, Hopes Beacon
1x Sea Gate Restoration
4x Lotus Field
4x Thespian’s Stage
4x Botanical Sanctum
4x Boseiju, Who Endures
2x Otwara, Soaring City
1x Breeding Pool
1x Forest
1x Lair of the Hydra

Sideboard:
4x Perilous Voyage
4x Leyline of Sanctity
1x Path of Peril
3x Silence
3x Mystical Dispute

3rd-4th Place – Kelly/Ryan/Will

Legacy Seat: Ryan O’Hara, UB Shadow
Main Deck:
4x Death’s Shadow
4x Stalactite Stalker
3x Orcish Bowmasters
1x Brazen Borrower
3x Grief
4x Street Wraith
2x Murktide Regent
4x Brainstorm
4x Ponder
4x Reanimate
4x Daze
2x Snuff Out
4x Force of WIll
4x Misty Rainforest
4x Polluted Delta
2x Underground Sea
4x Wasteland
3x Watery Grave

Sideboard:
2x Dauthi Voidwalker
1x Brazen Borrower
2x Fatal Push
2x Hydroblast
1x Nihil Spellbomb
1x Surgical Extraction
1x Dress Down
1x Null Rod
1x Powder Keg
1x Pithing Needle
1x Force of Negation
1x Island

Modern Seat: Will Englevert, Amulet Titan
Main Deck:
4x Amulet of Vigor
4x Arboreal Grazer
1x Azusa, Lost but Seeking
1x Bojuka Bog
1x Boros Garrison
3x Boseiju, Who Endures
1x Crumbling Vestige
1x Cultivator Colossus
4x Dryad of the Ilysian Grove
1x Expedition Map
4x Forest
3x Gruul Turf
1x Otwara, Soaring City
4x Primeval Titan
1x Selesnya Sanctuary
4x Simic Growth Chamber
1x Slayers’ Stronghold
4x Summoner’s Pact
1x Sunhome, Fortress of the Legion
2x The Mycosynth Gardens
4x The One Ring
2x Tolaria West
4x Urza’s Saga
2x Valakut, the Molten Pinnacle
1x Vesuva
1x Worldsoul’s Rage

Sideboard:
2x Cursed Totem
2x Defense Grid
1x Dismember
1x Endurance
2x Engineered Explosives
2x Force of Vigor
1x Generous Ent
1x Radiant Fountain
2x Storm’s Wrath
1x Wurmcoil Engine

Pioneer Seat: Kelly Romero, UW Tempo
Main Deck:
2x Invasion of Gobakhan
2x Wedding Announcement
2x Smuggler’s Copter
2x Subterranean Schooner
2x The Wandering Emperor
2x Get Lost
2x Lofty Denial
1x Spell Pierce
1x Skyclave Apparition
4x Spell Queller
4x Supreme Phantom
4x Rattle Chains
4x Spectral Sailor
4x Mausoleum Wanderer
4x Seachrome Coast
1x Restless Anchorage
1x Eiganjo, Seat of the Empire
1x Cavern of Souls
1x Otawara, Soaring City
4x Mutavault
2x Island
4x Hengegate Pathway
4x Hallowed Fountain
2x Adarkar Wastes

Sideboard:
1x Dovin’s Veto
1x Mystical Dispute
1x Damping Sphere
2x Rest in Peace
2x Settle the Wreckage
2x Dusk // Dawn
1x Spell Pierce
2x Invasive Surgery
2x Eidolon of Rhetoric
1x Glass Casket

Top 4 from our cEDH 2k 1/6/24

1st Place – Evan Pierce ( FreedomWaffle )

https://www.moxfield.com/decks/XtOruYVVu0CDmDzqaKTtkA

1 Kraum, Ludevic’s Opus (CMR) 523 E
1 Tymna the Weaver (CMR) 539 E
1 Ad Nauseam (ALA) 63
1 Ancient Tomb (UMA) 236
1 Arcane Signet (NCC) 360
1 Arid Mesa (MH2) 244
1 Badlands (3ED) 282
1 Bloodstained Mire (KTK) 230
1 Borne Upon a Wind (LTR) 350
1 Boromir, Warden of the Tower (LTR) 407
1 Brain Freeze (PLIST) 46
1 Cabal Ritual (TOR) 51
1 Chain of Vapor (ONS) 73
1 Chrome Mox (EMA) 219
1 City of Brass (2X2) 403
1 Command Tower (ELD) 333
1 Cyclonic Rift (MM3) 35
1 Dark Ritual (STA) 26
1 Deflecting Swat (C20) 50
1 Demonic Consultation (ICE) 121
1 Demonic Tutor (MB1) 620
1 Diabolic Intent (BBD) 141
1 Dispel (BFZ) 76
1 Dockside Extortionist (2X2) 107
1 Drannith Magistrate (IKO) 314
1 Enlightened Tutor (MIR) 14
1 Esper Sentinel (MH2) 12
1 Exotic Orchard (NCC) 400
1 Fellwar Stone (NCC) 367
1 Fierce Guardianship (C20) 35
1 Final Fortune (MIR) 173
1 Flooded Strand (KTK) 233
1 Flusterstorm (MH1) 255
1 Forbidden Orchard (2X2) 323
1 Force of Negation (2X2) 50
1 Force of Will (EMA) 49
1 Gamble (EMA) 132
1 Gemstone Caverns (TSR) 280
1 Grand Abolisher (C14) 74
1 Hallowed Fountain (RTR) 241
1 Imperial Seal (2X2) 79
1 Intuition (TMP) 70
1 Jeweled Lotus (CMR) 319
1 Lion’s Eye Diamond (MIR) 307
1 Lotho, Corrupt Shirriff (LTR) 370
1 Lotus Petal (MB1) 1601
1 Mana Confluence (JOU) 163
1 Mana Crypt (MB1) 1603
1 Mana Vault (2X2) 308
1 Marsh Flats (MM3) 239
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57
1 Misty Rainforest (MH2) 250
1 Mnemonic Betrayal (GRN) 189
1 Mox Amber (DOM) 224
1 Mox Diamond (STH) 138
1 Mox Opal (2XM) 275
1 Mystic Remora (ICE) 87
1 Mystical Tutor (SS1) 6
1 Opposition Agent (CMR) 141
1 Orcish Bowmasters (LTR) 433
1 Otawara, Soaring City (NEO) 271
1 Pact of Negation (TSR) 77
1 Path to Exile (PF20) 1
1 Phantasmal Image (AFC) 89
1 Plateau (3ED) 284
1 Polluted Delta (KTK) 239
1 Pyroblast (SS3) 5
1 Ragavan, Nimble Pilferer (MH2) 138
1 Ranger-Captain of Eos (MH1) 21
1 Reanimate (JMP) 270
1 Red Elemental Blast (A25) 147
1 Rhystic Study (JMP) 169
1 Rite of Flame (SS3) 7
1 Scalding Tarn (MH2) 254
1 Scrubland (3ED) 286
1 Sevinne’s Reclamation (C19) 5
1 Silence (M11) 30
1 Simian Spirit Guide (TSR) 190
1 Smothering Tithe (2X2) 342
1 Snap (ULG) 43
1 Sol Ring (AFC) 215
1 Spire of Industry (NEC) 178
1 Swan Song (THS) 65
1 Swords to Plowshares (STA) 10
1 Tainted Pact (STA) 33
1 Talisman of Progress (CMM) 980
1 Thassa’s Oracle (THB) 73
1 Toxic Deluge (C13) 96
1 Tundra (3ED) 289
1 Underground Sea (3ED) 290
1 Underworld Breach (THB) 161
1 Vampiric Tutor (PLIST) 606
1 Verdant Catacombs (MH2) 260
1 Volcanic Island (3ED) 291
1 Watery Grave (GRN) 259
1 Wheel of Fortune (3ED) 185
1 Windswept Heath (KTK) 248
1 Wishclaw Talisman (ELD) 110
1 Wooded Foothills (KTK) 249

2nd Place – Temujin Horsey

https://www.moxfield.com/decks/Cyprd9g10U-_9Fws6BkZMg

1 Tivit, Seller of Secrets (NCC) 10
1 An Offer You Can’t Refuse (SNC) 51
1 Ancient Tomb (UMA) 236
1 Arcane Signet (NCC) 360
1 Archivist of Oghma (CLB) 553 F
1 Arid Mesa (MM3) 229
1 Blind Obedience (GTC) 6 F
1 Bloodstained Mire (KTK) 230
1 Cavern of Souls (PLIST) 346
1 Chain of Vapor (C16) 84
1 Chrome Mox (EMA) 219
1 City of Brass (5ED) 413
1 Command Tower (NCC) 395
1 Cyclonic Rift (RTR) 35
1 Dark Ritual (STA) 89 F
1 Dauntless Dismantler (LCI) 8 F
1 Delay (TSR) 61
1 Demonic Consultation (ICE) 121
1 Demonic Tutor (MB1) 620
1 Displacer Kitten (CLB) 63
1 Drannith Magistrate (IKO) 11
1 Dress Down (MH2) 334
1 Enlightened Tutor (MIR) 14
1 Esper Sentinel (MH2) 12 F
1 Exotic Orchard (C19) 242
1 Fellwar Stone (NCC) 367
1 Flooded Strand (KTK) 233
1 Flusterstorm (MH1) 255
1 Force of Negation (MH1) 52
1 Force of Will (EMA) 49
1 Gemstone Caverns (TSP) 274
1 Get Lost (LCI) 14 F
1 Godless Shrine (RNA) 248
1 Grafdigger’s Cage (SLD) 324
1 Grand Abolisher (E01) 12
1 Grim Monolith (ULG) 126
1 Hallowed Fountain (RTR) 241
1 Imperial Seal (2X2) 79
1 Imposter Mech (NEC) 13
1 Jeweled Lotus (CMR) 319
1 Languish (ORI) 105 F
1 Lim-Dûl’s Vault (ALL) 107
1 Lotho, Corrupt Shirriff (LTR) 213
1 Lotus Petal (MB1) 1601
1 Mana Confluence (JOU) 163 F
1 Mana Crypt (MB1) 1603
1 Mana Drain (IMA) 65
1 Mana Vault (5ED) 388
1 Marsh Flats (MM3) 239
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Minamo, School at Water’s Edge (LTC) 369 F
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57
1 Miscast (M21) 57
1 Misty Rainforest (MM3) 240
1 Mnemonic Betrayal (GRN) 189
1 Morphic Pool (BBD) 83
1 Mox Diamond (STH) 138
1 Mox Opal (SOM) 179
1 Muddle the Mixture (RAV) 60
1 Mystic Remora (ICE) 87
1 Notion Thief (DGM) 88
1 Opposition Agent (CMR) 141
1 Orcish Bowmasters (LTR) 433 F
1 Otawara, Soaring City (NEO) 271
1 Pact of Negation (TSR) 77
1 Path to Exile (GN3) 15
1 Phyrexian Metamorph (2XM) 341 F
1 Polluted Delta (KTK) 239
1 Rhystic Study (MB1) 468
1 Scalding Tarn (MM3) 244
1 Scrubland (3ED) 286
1 Sea of Clouds (BBD) 84
1 Sevinne’s Reclamation (CMM) 55 F
1 Silence (M11) 30
1 Smothering Tithe (2X2) 31
1 Sol Ring (C19) 221
1 Swan Song (THS) 65
1 Swords to Plowshares (MB1) 253
1 Tainted Pact (STA) 33 F
1 Talion, the Kindly Lord (WOE) 301 F
1 Talisman of Dominance (MIC) 164
1 Talisman of Progress (MRD) 256
1 Teferi, Time Raveler (WAR) 221
1 Thassa’s Oracle (THB) 73
1 The One Ring (LTR) 451 F
1 Time Sieve (MB1) 1497
1 Timetwister (VMA) 3
1 Touch the Spirit Realm (NEO) 40
1 Toxic Deluge (CC2) 6
1 Transmute Artifact (ATQ) 14
1 Tundra (3ED) 289
1 Underground River (9ED) 326
1 Underground Sea (3ED) 290
1 Urza’s Saga (MH2) 259
1 Vampiric Tutor (PLIST) 606
1 Verdant Catacombs (MM3) 249
1 Watery Grave (SLD) 124
1 Whir of Invention (AER) 49
1 Windswept Heath (KTK) 248
1 Wishclaw Talisman (ELD) 110

3rd Place – Derek Simpson

https://www.moxfield.com/decks/bzcZPYpEYEO7yWyKbHqSsQ

1 Kinnan, Bonder Prodigy (IKO) 338 F
1 An Offer You Can’t Refuse (SNC) 464 F
1 Ancient Tomb (V12) 1 F
1 Arcane Signet (P30M) 1F★ E
1 Armored Scrapgorger (ONE) 158 F
1 Basalt Monolith (2XM) 232 F
1 Birds of Paradise (PM11) 165★ F
1 Bloom Tender (SLD) 284 F
1 Boseiju, Who Endures (NEO) 412 F
1 Breeding Pool (UNF) 286 F
1 Cephalid Coliseum (ODY) 317 F
1 Chain of Vapor (ONS) 73 F
1 Chord of Calling (2XM) 384 F
1 Chrome Mox (PGPX) 2009 F
1 City of Brass (2X2) 570 E
1 Colossal Skyturtle (NEO) 216 F
1 Command Tower (CMR) 705 F
1 Consecrated Sphinx (SLD) 165 F
1 Crop Rotation (2XM) 349 F
1 Cyclonic Rift (2XM) 339 F
1 Dispel (BFZ) 76 F
1 Elvish Mystic (F14) 2 F
1 Elvish Spirit Guide (DMR) 338 F
1 Emergence Zone (WAR) 245 F
1 Endurance (MH2) 157
1 Fabricate (SLD) 332 F
1 Fellwar Stone (SLD) 708 E
1 Fierce Guardianship (C20) 35
1 Finale of Devastation (WAR) 160
1 Flesh Duplicate (WHO) 950 F
1 Flooded Strand (PNAT) 2018 F
1 Flusterstorm (IMA) 55
1 Force of Negation (2X2) 346 F
1 Force of Vigor (H1R) 21 E
1 Force of Will (ALL) 28
1 Forest (NEO) 302 F
1 Fyndhorn Elves (P30A) 3 F
1 Gaea’s Cradle (USG) 321
1 Gemstone Caverns (TSR) 280
1 Gilded Drake (USG) 76
1 Glen Elendra Archmage (SLD) 115 F
1 Green Sun’s Zenith (V13) 19 F
1 Grim Monolith (ULG) 126
1 Homeward Path (C13) 295
1 Hullbreaker Horror (VOW) 359 F
1 Invasion of Ikoria // Zilortha, Apex of Ikoria (MOM) 190 F
1 Island (NEO) 296 F
1 Llanowar Elves (PRM) 68039 F
1 Lotus Petal (V09) 7 F
1 Mana Confluence (CMR) 721 F
1 Mana Crypt (MB1) 1603
1 Mana Drain (2X2) 348 F
1 Mana Vault (2X2) 394 F
1 Manglehorn (AKH) 175 F
1 March of Swirling Mist (NEO) 447 F
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Minamo, School at Water’s Edge (FMB1) 118 F
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57 F
1 Mirage Mirror (HOU) 165 F
1 Misty Rainforest (MH2) 438 F
1 Moonsilver Key (MID) 255 F
1 Mox Amber (DOM) 224 F
1 Mox Diamond (V10) 10 F
1 Mox Opal (2XM) 362 F
1 Mystic Remora (SLD) 406 F
1 Nezahal, Primal Tide (RIX) 45 F
1 Nyxbloom Ancient (THB) 330 F
1 Otawara, Soaring City (NEO) 414 F
1 Pact of Negation (TSR) 77 F
1 Perplexing Chimera (BNG) 48 F
1 Phyrexian Metamorph (PNPH) 42★ F
1 Polluted Delta (KTK) 239 F
1 Pongify (2XM) 62 F
1 Rejuvenating Springs (CMR) 354 F
1 Rhystic Study (CM1) 15 F
1 Scalding Tarn (MH2) 254
1 Sea Gate Restoration // Sea Gate, Reborn (ZNR) 76 F
1 Seedborn Muse (LGN) 138 F
1 Simic Signet (DIS) 166 F
1 Sol Ring (V10) 12 F
1 Spellskite (J17) 7 F
1 Springleaf Drum (BRR) 55 F
1 Swan Song (C16) 98
1 Talisman of Curiosity (H1R) 35 F
1 Tezzeret the Seeker (DDF) 39 F
1 The One Ring (LTR) 380 F
1 Thorn Mammoth (ELD) 323
1 Thrasios, Triton Hero (CMR) 538 E
1 Tidespout Tyrant (DIS) 34 F
1 Transmute Artifact (ATQ) 14
1 Treasure Vault (AFR) 261 F
1 Trinisphere (MPS) 52 F
1 Trophy Mage (AER) 48 F
1 Tropical Island (3ED) 288
1 Verdant Catacombs (MH2) 440 F
1 Void Winnower (BFZ) 17 F
1 Wandering Archaic // Explore the Vastlands (STX) 286 F
1 Waterlogged Grove (MH1) 249 F
1 Worldly Tutor (DMR) 353 F
1 Yavimaya Coast (ORI) 252 F

4th Place – Max Sternburg

https://www.moxfield.com/decks/OYpsy84lZU-HPrQiW9hmdQ

1 Kinnan, Bonder Prodigy (IKO) 338 F
1 An Offer You Can’t Refuse (SNC) 464 F
1 Ancient Tomb (V12) 1 F
1 Arcane Signet (P30M) 1F★ E
1 Armored Scrapgorger (ONE) 158 F
1 Basalt Monolith (2XM) 232 F
1 Birds of Paradise (PM11) 165★ F
1 Bloom Tender (SLD) 284 F
1 Boseiju, Who Endures (NEO) 412 F
1 Breeding Pool (UNF) 286 F
1 Cephalid Coliseum (ODY) 317 F
1 Chain of Vapor (ONS) 73 F
1 Chord of Calling (2XM) 384 F
1 Chrome Mox (PGPX) 2009 F
1 City of Brass (2X2) 570 E
1 Colossal Skyturtle (NEO) 216 F
1 Command Tower (CMR) 705 F
1 Consecrated Sphinx (SLD) 165 F
1 Crop Rotation (2XM) 349 F
1 Cyclonic Rift (2XM) 339 F
1 Dispel (BFZ) 76 F
1 Elvish Mystic (F14) 2 F
1 Elvish Spirit Guide (DMR) 338 F
1 Emergence Zone (WAR) 245 F
1 Endurance (MH2) 157
1 Fabricate (SLD) 332 F
1 Fellwar Stone (SLD) 708 E
1 Fierce Guardianship (C20) 35
1 Finale of Devastation (WAR) 160
1 Flesh Duplicate (WHO) 950 F
1 Flooded Strand (PNAT) 2018 F
1 Flusterstorm (IMA) 55
1 Force of Negation (2X2) 346 F
1 Force of Vigor (H1R) 21 E
1 Force of Will (ALL) 28
1 Forest (NEO) 302 F
1 Fyndhorn Elves (P30A) 3 F
1 Gaea’s Cradle (USG) 321
1 Gemstone Caverns (TSR) 280
1 Gilded Drake (USG) 76
1 Glen Elendra Archmage (SLD) 115 F
1 Green Sun’s Zenith (V13) 19 F
1 Grim Monolith (ULG) 126
1 Homeward Path (C13) 295
1 Hullbreaker Horror (VOW) 359 F
1 Invasion of Ikoria // Zilortha, Apex of Ikoria (MOM) 190 F
1 Island (NEO) 296 F
1 Llanowar Elves (PRM) 68039 F
1 Lotus Petal (V09) 7 F
1 Mana Confluence (CMR) 721 F
1 Mana Crypt (MB1) 1603
1 Mana Drain (2X2) 348 F
1 Mana Vault (2X2) 394 F
1 Manglehorn (AKH) 175 F
1 March of Swirling Mist (NEO) 447 F
1 Mental Misstep (NPH) 38
1 Minamo, School at Water’s Edge (FMB1) 118 F
1 Mindbreak Trap (ZEN) 57 F
1 Mirage Mirror (HOU) 165 F
1 Misty Rainforest (MH2) 438 F
1 Moonsilver Key (MID) 255 F
1 Mox Amber (DOM) 224 F
1 Mox Diamond (V10) 10 F
1 Mox Opal (2XM) 362 F
1 Mystic Remora (SLD) 406 F
1 Nezahal, Primal Tide (RIX) 45 F
1 Nyxbloom Ancient (THB) 330 F
1 Otawara, Soaring City (NEO) 414 F
1 Pact of Negation (TSR) 77 F
1 Perplexing Chimera (BNG) 48 F
1 Phyrexian Metamorph (PNPH) 42★ F
1 Polluted Delta (KTK) 239 F
1 Pongify (2XM) 62 F
1 Rejuvenating Springs (CMR) 354 F
1 Rhystic Study (CM1) 15 F
1 Scalding Tarn (MH2) 254
1 Sea Gate Restoration // Sea Gate, Reborn (ZNR) 76 F
1 Seedborn Muse (LGN) 138 F
1 Simic Signet (DIS) 166 F
1 Sol Ring (V10) 12 F
1 Spellskite (J17) 7 F
1 Springleaf Drum (BRR) 55 F
1 Swan Song (C16) 98
1 Talisman of Curiosity (H1R) 35 F
1 Tezzeret the Seeker (DDF) 39 F
1 The One Ring (LTR) 380 F
1 Thorn Mammoth (ELD) 323
1 Thrasios, Triton Hero (CMR) 538 E
1 Tidespout Tyrant (DIS) 34 F
1 Transmute Artifact (ATQ) 14
1 Treasure Vault (AFR) 261 F
1 Trinisphere (MPS) 52 F
1 Trophy Mage (AER) 48 F
1 Tropical Island (3ED) 288
1 Verdant Catacombs (MH2) 440 F
1 Void Winnower (BFZ) 17 F
1 Wandering Archaic // Explore the Vastlands (STX) 286 F
1 Waterlogged Grove (MH1) 249 F
1 Worldly Tutor (DMR) 353 F
1 Yavimaya Coast (ORI) 252 F

Top 8 Players from Legacy 1k MMS #9 11/5/23

1st Place – Beau Doran

3x Agadeem’s Awakening // Agadeem, the Undercrypt
3x Ancient Tomb
4x Beseech the Mirror
4x Chrome Mox
4x Dark Ritual
4x Dauthi Voidwalker
1x Helm of Obedience
2x Hymn to Tourach
1x Ill-Gotten Gains
1x Karn, the Great Creator
4x Leyline of the Void
2x Opposisition Agent
4x Orcish Bowmasters
1x Pithing Needle
1x Shadowspear
1x Sheoldred, the Apocalypse
1x Snow-Covered Swamp
5x Swamp
4x Thoughseize
2x Urborg, Tomb of Yawgmoth
4x Urza’s Saga
4x Vault of Whispers

Sideboard
4x Chalice of the Void
2x Plague Engineer
1x Ensnaring Bridge
1x Helm of Obedience
1x Damnation
2x Opposition Agent
2x Sheoldred’s Edict
1x Tourach, Dread Cantor
1x Feed the Swarm

2nd Place – Travis Weeks

4x Delver of Secrets
4x Dragon’s Rage Channeler
4x Orcish Bowmaster
3x Murktide Regent
1x Brazen Borrower
1x Unholy Heat
4x Force of Will
4x Lightning Bolt
4x Brainstorm
4x Daze
4x Ponder
1x Chain Lightning
2x Thoughtseize
2x Mishra’s Bauble
2x Flooded Strand
2x Polluted Delta
2x Scalding Tarn
2x Misty Rainforests
3x Volcanic Island
3x Underground Sea
4x Wasteland

Sideboard
1x Null Rod
1x Maddening Hex
2x Meltdown
2x Pyroblast
1x Red Elemental Blast
2x Hydroblast
2x Price of Progress
1x Counterbalance
1x Surgical Extraction
1x Unlicensed Hearse
1x Sheoldred’s Edict

3rd-4th Place – Nolan Zoller

1x Karakas
1x Mystic Sanctuary
1x Wasteland
1x Plateau
1x Underground Sea
1x Savannah
1x Bayou
2x Tropical Island
2x Volcanic Island
3x Tundra
1x Island
1x Plains
1x Forest
4x Flooded Strand
4x Windsweapt Heath
4x Misty Rainforest
4x Swords to Plowshares
2x Minsc & Boo, Timeless Heroes
3x Delighted Halfling
3x Uro, Tidal of Nature’s Wrath
1x Life from the Loam
2x Forth, Eorlinags!
1x Terferi, Time Raveler
1x Prismatic Ending
2x Terminus
4x Leyline Binding
2x Solitude
1x Comet, Steller Pup
2x Lorien Revealed
2x Force of Negation
4x Up the Beanstalk
4x Ponder
4x Brainstorm
4x Force of Will

Sideboard
1x Yorion, Sky Nomad
2x Surgical Extraction
1x Blue Elemental Blast
2x Pyroblast
2x Meltdown
2x Endurance
2x Carpet of Flowers
1x Veil of Summer
1x Stony Silence
1x Humility

3rd-4th Place – Paul Green

4x Dragon’s Rage Channeler
4x Questing Druid
3x Murktide Regent
4x Ponder
4x Brainstorm
2x Preordain
4x Daze
4x Force of Will
3x Lightning Bolt
3x Unholy Heat
2x Seal of Removal
4x Mishra’s Bauble
2x Polluted Delta
2x Misty Rainforest
2x Scalding Tarn
2x Flooded Strand
3x Volcanic Island
3x Tropical Island
1x Mystic Sanctuary
1x Island
3x Wasteland

Sideboard
1x Uro, Titan of Nature’s Wrath
1x Minsc and Boo, Timeless Heroes
1x Force of Negation
2x Meltdown
1x Price of Progress
3x Pyroblast
2x Carpet of Flowers
1x Soul-Guide Lantern
1x Surgical Extraction
2x Flusterstorm

5th-8th Place – Ashe Carlton

4x Reanimate
4x Ponder
4x Brainstorm
2x fatal Push
3x Daze
1x Sheoldred’s Edict
4x Orcish Bowmasters
1x Brazen Borrower
2x Sauron’s Ransom
1x Snuff out
4x Grief
4x Force of will
2x Lorien Revealed
4x Troll of Khazad-dum
3x Murktide Regent
4x Underground Sea
4x Polluted Delta
4x Wasteland
1x Scalding tarn
1x Misty rainforest
1x Mystic Sanctuary
1x Island
1x Swamp

Sideboard
2x Surgical Extraction
1x Fatal Push
2x Hydroblast
2x Dress Down
1x Go for the Throat
1x Dismember
1x Brazen Borrower
2x Force of Negation
1x Plague Engineer
2x Opposition Agent

5th-8th Place – Curtis Zeman

4x Basalt Monolith
4x Defense Grid
1x Emrakul, the Aeons Torn
4x Grim Monolith
4x Karn, the Great Creator
4x Lotus Petal
4x Manifold Key
4x Mox Opal
3x Mystic Forge
3x Paradox Engine
4x The One Ring
4x Volcanic Key
4x Ancient Tomb
4x City of Traitors
1x Inventors’ Fair
4x Urza’s Saga
4x Urza’s Workshop

Sideboard
3x Dismember
1x Ensnaring Bridge
4x Leyline of the Void
1x Lion’s Eye Diamond
1x Mycosynth Lattice
1x Mystic Forge
1x Paradox Engine
1x Skysovereign, Consul Flagship
1x Tormod’s Crypt
1x Walking Ballista

Name- Josh Wright

2x Assassin’s Trophy
4x Crop Rotation
1x Crucible of Worlds
1x Expedition Map
4x Exploration
4x Life from the Loam
4x Mox Diamond
1x Pithing Needle
3x Punishing Fire
1x Soul-Guide Lantern
2x Bayou
1x Blast Zone
1x Bojuka Bog
1x Boseiju, Who Endures
3x Dark Depths
1x Field of the Dead
1x Forest
1x Ghost Quarter
3x Grove of the Burnwillows
1x Karakas
2x Maze of Ith
1x Nurturing Peatland
2x Taiga
1x The Tabernacle at Pandrell Vale
3x Thespian’s Stage
4x Urza’s Saga
4x Wasteland
1x Windswept Heath
1x Wooded Foothills
1x Yavimaya, Cradle of Growth

Sideboard
2x Choke
2x Force of Vigor
1x Grafdigger’s Cage
1x Haywire Mite
1x Kozilek’s Return
1x Opposition Agent
2x Perish
1x Pyroblast
1x Red Elemental Blast
3x Thoughtseize

5th-8th Place – Eddie Richter

4x Goblin Welder
4x Goblin Engineer
3x Fury
4x Painter’s Servant
1x Breya’s Apprentice
1x Chaos Defiler
1x Phyrexian Dragon Engine
2x Simian Spirit Guide
4x Fable of the Mirror Breaker
2x Lotus Petal
2x Grindstone
1x Soul-Guide Lantern
1x Mox Opal
3x Lightning Bolt
4x Pyroblast
2x Red Elemental Blast
8x Mountain
3x Great Furnace
4x Ancient Tomb
1x City of Traitors
1x Sokenzen, Crucible of Defiance
4x Urza’s Saga

Sideboard
1x Fury
1x Unlicensed Hearse
1x Pithing Needle
1x Ensnaring Bridge
1x Fiery Confluence
3x Magus of the Moon
1x Trinisphere
1x Torpor Orb
3x Surgical Extraction
2x Faerie Macabre

Top 8 Players from Mythic Games Modern RCQ 10/7/23

1st Place – Paul Green

4x Ragavan, Nimble Pilferer
4x Grief
4x Fury
4x Dauthi Voidwalker
4x Orcish Bowmasters
4x Not Dead After All
1x Feign Death
1x Undying Evil
4x Thoughtseize
1x Blood Moon
4x Fable of the Mirror-Breaker
2x Lightning Bolt
2x Terminate
3x Swamp
4x Blood Crypt
3x Blackcleave Cliffs
1x Agadeem’s Awakening
1x Takenuma, Abandoned Mire
4x Marsh Flats
4x Verdant Catacombs
1x Polluted Delta

Sideboard
1x Hidetsuega Consumes All
1x Bonecrusher Giant
2x Chalice of the Void
2x Engineered Explosives
2x Blood Moon
1x Kolaghans’s Command
1x Terminate
2x Sheoldred, the Apocalypse
3x Leyline of the Void

2nd Place – Bryan McCord

4x Lightning Bolt
4x Boros Charm
4x Skullcrack
4x Searing Blase
4x Lava Spike
4x Rift Bolt
4x Skewer the Critics
4x Roiling Vortex
4x Monastery Swiftspear
4x Goblin Guide
2x Fiery Iselt
4x Sunbaked Canyon
3x Mountain
2x Sacred Foundry
4x Inspiring Vantage
4x Wooded Foothills
1x Bloodstained Mire

Sideboard
4x Sanctifier En-Vec
2x Kor Firewalker
2x Deflecting Palm
1x Path to Exile
2x Exquisite Firecraft
2x Wear // Tear
2x Smash to Smithereens

3rd-4th Place – Nolan Zoller

4x Preordain
4x Fatal Push
4x Counterspell
4x Lorien Revealed
4x Orcish Bowmasters
4x The One Ring
2x Sheoldred’s Edict
2x Sheoldred, the Apocalypse
4x Force of Negation
3x Murktide Regent
3x Subtlety
2x Archmage’s Charm
1x Sunken Ruins
4x Polluted Delta
4x Island
2x Swamp
1x Scalding Tarn
2x Flooded Strand
1x Minamo, School at Water’s Edge
3x Watery Grave
1x Sunken Hollow
1x Otawara, Soaring City

Sideboard
2x Damnation
2x Chalice of the Void
2x Break the Ice
1x Engineered Explosives
2x Commandeer
1x Dress Down
1x Flusterstorm
1x Mystical Dispute
1x Spell Pierce
2x Nihil Spellbomb

3rd-4th Place – Eric Weeden

3x Blackcleave Cliffs
4x Blood Crypt
3x Bloodstained Mire
1x Castle Locthwain
2x Marsh Flats
4x Polluted Delta
3x Swamp
4x Dauthi Voidwalker
4x Fury
4x Grief
4x Orcish Bowmasters
4x Ragavan, Nimble Pilferer
2x Feign Death
2x Lightning Bolt
4x Not Dead After All
3x Terminate
4x Thoughtseize
1x Blood Moon
4x Fable of the Mirror-Breaker

Sideboard
2x Blood Moon
2x Bonecrusher Giant
1x Chalice of the Void
2x Engineered Explosives
1x Hidesugu Consumes All
2x Pithing Needle
2x Sheoldred, the Apocalypse
1x Nihil Spellbomb
2x Unlicensed Hearse

5th-8th Place – Nick Vialpando

2x Boseiju, Who Endures
3x Forest
4x Urza’s Mine
4x Urza’s Power Plant
1x Urza’s Saga
4x Urza’s Tower
1x Emrakul, the Promised End
2x Ulamog, the Ceaseless Hunger
1x Walking Ballista
3x Wurmcoil Engine
4x Ancient Stirrings
3x Dismember
3x Sylvan Scrying
4x Chromatic Sphere
1x Chromatic Star
4x Expedition Map
1x Karn Liberated
4x Karn, the Great Creator
4x Oblivion Stone
2x Relic of Progenitus
4x The One Ring
1x Ugin, the Spirit Dragon

Sideboard
1x Chalice of the Void
1x Cityscape Leveler
1x Engineered Explosives
1x Ensnaring Bridge
2x Haywire Mite
3x Leyline of Sanctity
1x Liquimetal Coating
1x Pithing Needle
1x Sundering Titan
1x The Stone Brain
1x Walking Ballista
1x Wurmcoil Engine

5th-8th Place – Alex Shockency

4x Lightning Bolt
4x Boros Charm
4x Lava Spike
4x Rift Bolt
4x Searing Blaze
4x Skullcrack
4x Monastery Swiftspear
4x Goblin Guide
4x Skewer the Critics
4x Roiling Vortex
4x Sunbaked Canyon
1x Fiery Islet
4x Inspiring Vantage
2x Wooded Foothills
3x Bloodstained Mire
2x Arid Mesa
2x Mountain
2x Sacred Foundry

Sideboard
2x Chalice of the Void
4x Smash to Smithereens
2x Path to Exile
2x Deflecting Palm
4x Sanctifier Enclave
1x Exquisite Firecraft

5th-8th Place – Nick Deriu

4x Arboreal Grazer
4x Dryad of the Illysian Grove
1x Azusa, Lost But Seeking
4x Primeval Titan
1x Cultivator Colossus
4x Summoner’s Pact
4x Amulet of Vigor
1x Expedition Map
4x The One Ring
4x Forest
3x Boseiju, Who Endures
4x Urza’s Saga
2x The Mycosynth Gardens
2x Cavern of Souls
2x Tolaria West
2x Vakakut, the Molten Pinnacle
1x Slayers’ Stronghold
1x Sunhome, Fortress of Legion
1x Crumbling Vestige
1x Vesuva
4x Simic Growth Chamber
2x Selesnya Sanctuary
1x Gruul Turf
2x Golgari Rot Farm
1x Boros Garrison

Sideboard
1x Radiant Fountain
2x Dismember
1x Tear Asunder
1x Kogla and Yidaro
2x Wurmcoil Engine
1x Bojuka Bog
2x Endurance
1x Engineered Explosives
1x Tormod’s Crypt
1x Pact of Negation
1x Force of Vigor
1x Emrakul, the Promised End

5th-8th Place – Mathew Steighner

4x Thoughtseize
4x Ragavan, Nimble Pilferer
4x Grief
4x Fury
4x Dauthi Voidwalker
4x Orcish Bowmasters
1x Kroxa, Titan of Death’s Hunger
2x Terminate
1x Lightning Bolt
1x Fatal Push
4x Not Dead After All
2x Undying Evil
4x Fable of the Mirror Breaker
1x Blood Moon
2x Verdant Catacombs
2x Marsh Flats
2x Bloodstained Mire
2x Polluted Delta
1x Mount Doom
1x Takenuma, Abandoned Mire
3x Swamp
4x Blood Crypt
3x Blackcleave Cliffs

Sideboard
1x Pithing Needle
1x Hidetsugu Consumes All
3x Chalice of the Void
4x Leyline of the Void
2x Engineered Explosives
2x Sheoldred, the Apocalypse
2x Blood Moon

Top 8 players from Mythic Games Legacy $1K MMS #6
8/13/23

Robert Mayper 1st Place

4x Death’s Shadow
4x Orcish Bowmaster
4x Troll of Khazad-Dum
4x Reanimate
2x Brazen Borrower
3x Murktide Regent
2x Dismember
1x Fatal Push
3x Thoughtseize
4x Daze
4x Force of Will
4x Ponder
4x Brainstorm
4x Wasteland
2x Underground Sea
3x Watery Grave
2x Island
2x Swamp
4x Polluted Delta
1x Flooded Strand
2x Misty Rainforest

Sideboard
1x Sheoldred’s Edict
1x Null Rod
1x Fatal Push
2x Plague Engineer
2x Dress Down
2x Surgical Extraction
2x Powder Keg
2x Force of Negation
2x Hydroblast

Steven Bremner 2nd Place

2x Sheoldred the Apocalypse
4x Karn, the Great Creator
3x Thoughtseize
4x Opposition Agent
4x Dark Ritual
4x Leyline of the Void
4x Orcish Bowmaster
4x Agadeem’s Awakening
3x Helm of Obedience
4x Grief
4x Chrome Mox
4x Dauthi Voidwalker
7x Swamp
4x Ancient Tomb
3x City of Traitors
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
1x Takenuma, Abandoned Mire

Sideboard
1x Vault of Whispers
1x Tormod’s Crypt
1x Chalice of the Void
1x Pithing Needle
1x Powder Keg
1x Liquimetal Coating
1x Ensnaring Bridge
1x Trinisphere
1x Helm of Obedience
1x Skysovereign, Consul Flagship
1x Wurmcoil Engine
1x Mycosynth Lattice
3x Plague Engineer

Anthony Salazar 3rd-4th Place

4x Lightning Bolt
4x Brainstorm
4x Force of Will
4x Ponder
4x Daze
3x Orcish Bowmaster
3x Delver of Secrets
3x Dragonrage Channeler
3x Murktide Regent
1x Brazen Borrower
2x Stifle
2x Mishra’s Bauble
1x Sheoldred’s Edict
1x Predict
1x Spell Pierce
1x Kolaghan’s Command
4x Wasteland
2x Island
2x Underground Sea
3x Volcanic Island
2x Polluted Delta
2x Flooded Strand
2x Misty Rainforest
2x Scalding Tarn

Sideboard
1x Dress Down
1x Plague Engineer
1x Ruination
2x Pyroblast
2x Force of Negation
1x Meltdown
1x Cast into the Fire
2x Surgical Extraction
2x Thoughtseize
1x Flusterstorm
1x Hydroblast

Nick Vialpando 3rd-4th Place

3x Atraxa, Grand Unifier
3x Emrakul, The Aeon’s Torn
2x Griselbrand
2x Simian Spirit Guide
4x Brainstorm
3x Daze
4x Force of Will
1x Intuition
4x Ponder
2x Preordain
4x Show and Tell
4x Lotus Petal
2x Omniscience
4x Sneak Attack
3x Ancient Tomb
1x Boseiju, Who Shelters All
2x City of Traitors
1x Misty Rainforest
4x Polluted Delta
2x Scalding Tarn
2x Snow-Covered Island
1x Tropical Island
2x Volcanic Island

Sideboard
2x Blood Moon
2x Brotherhood’s End
1x Carpet of Flowers
2x Defense Grid
2x Pyroblast
4x Surgical Extraction
2x Veil of Summer

Charles Gouak 5th-8th Place

1x Emrakul, the Aeon’s Torn
1x Apex Devastator
3x Maelstrom Wanderer
1x Let the Galaxy Burn
2x Sakashima’s Protege
2x Sweet-Gum Recluse
3x Aurora Phoenix
4x Boarding Party
4x Creative Technique
1x Volcanic Island
2x Boseiju, Who Endures
3x Crystal Vein
3x Sulfur Vent
3x Hickory Woodlot
3x Tender Farm
4x Otwara, Soaring City
4x Dwarven Ruins
4x Saprazzan Skerry
4x Sandstone Needle
4x Ancient Tomb
4x City of Traitors

Sideboard
2x Tibalt’s Trickery
3x Leyline of Sanctity
3x Leyline of the Void
3x Throes of Chaos
2x Pyrokinesis
2x Mirrorshell Crab

Jace Salley 5th-8th Place

1x Wild Cantor
4x Narcomoeba
1x Thassa’s Oracle
4x Elvish Spirit Guide
4x Simian Spirit Guide
4x Undercity Informer
4x Balustrade Spy
1x Chrome Mox
4x Lotus Petal
4x Pact of Negation
4x Summoner’s Pact
2x Cabal Therapy
4x Dark Ritual
1x Reanmate
4x Thoughtseize
3x Cabal Ritual
1x Memory’s Journey
1x Bridge From Below
1x Dread Return
1x Sea Gate Restoration
4x Agadeem’s Awakening
4x Turntimber Symbiosis

Sideboard
4x Xantid Swarm
4x Force of Vigor
4x Leyline of Sanctity
2x Veil of Summer
1x Leyline Breaker

Paul Green 5th-8th Place

1x Worldgorger Dragon
4x Orcish Bowmaster
4x Sheoldred the Apocalypse
1x Atraxa, Grand Unifier
4x Grief
4x The One Ring
1x Echo of Eons
1x Cabal Therapy
4x Entomb
4x Animate Dead
1x Dance of the Dead
1x Reanimate
4x Thoughtseize
4x Dark Ritual
2x Chrome Mox
2x Lotus Petal
4x Troll of Khazad-Dum
4x Ancient Tomb
1x Polluted Delta
1x Verdant Catacombs
1x Marsh Flats
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
1x Underground Sea
2x Scrubland
2x Swamp
1x Snow-Covered Swamp

Sideboard
3x Swords to Plowshares
2x Serenity
2x Defense Grid
3x Dauthi Voidwalker
2x Surgical Extraction
2x Ravenloft Adventurer
1x Opposition Agent

Nicholas Ragazzo 5th-8th Place

4x Fiend Artisan
4x Elvish Reclaimer
3x Mawloc
4x Ignoble Hierarch
1x Noble Hierarch
4x Orcish Bowmaster
2x Grist, the Hunger Tide
1x Endurance
1x Opposition Agent
1x Collector Ouphe
1x Gaddock Teeg
1x Craterhoof Behemoth
1x Allosaurus Shepherd
4x Green Sun’s Zenith
3x Once Upon a Time
2x Natural Order
4x Wooded Foothills
4x Verdant Catacombs
2x Forest
2x Bayou
1x Taiga
1x Savannah
2x Boseiju, Who Endures
4x Gaea’s Cradle
2x Dryad Arbor
1x Bojuka Bog

Sideboard
4x Thoughtseize
2x Faerie Macabre
1x Pyroblast
1x Red Elemental Blast
2x Veil of Summer
2x Force of Vigor
2x Opposition Agent
1x Endurance

Mythic Games Modern Store Championship 8/12/23

1st Place
Josh Phillips

3x Omnath, Locus of Creation
4x Solitude
1x Subtlety
1x Spell Pierce
4x Teferi, Time Raveler
4x Wrenn and Six
4x Counterspell
2x Force of Negation
4x Leyline Binding
4x The One Ring
1x Dress Down
4x Prismatic Ending
2x Windswept Heath
4x Misty Rainforest
4x Flooded Strand
1x Forest
1x Plains
2x Island
1x Boseiju, Who Shelters All
1x Minamo, Scholl at Water’s Edge
1x Otawara, Soaring City
1x Breeding Pool
1x Hallowed Fountain
1x Sacred Foundry
1x Temple Garden
1x Steam Vents
1x Stomping Ground
1x Zagoth Triome
1x Raugrin Triome

Sideboard
1x Kaheera, the Orphanguard
2x Dovin’s Veto
2x Boseiju, Who Shelter’s All
2x Chalice of the Void
1x Dress Down
2x Veil of Summer
1x Wear // Tear
1x Flusterstorm
1x Supreme Verdict
2x Hallowed Moonlight

Pioneer RCQ Top 8 (5/20/23)

Mythic Games Pioneer RCQ Top 8 Decklists

Alex Cerny – 1st Place

2x Castle Ardenvale
2x Eiganjo, Seat of the Empire
4x Mutavault
14x Plains
4x Dauntless Bodyguard
4x Hopeful Initiate
3x Recruitment Officer
1x Kytheon, Hero of Akros
4x Coppercoat Vanguard
2x Luminarch Aspirant
4x Thalia’s Lieutenant
4x Thalia, Guardian of Thraben
4x Adeline, Resplendent Cathar
2x Brutal Cathar
2x Brave the Elements
4x Ossification

Sideboard
4x Wedding Announcement
2x Brutal Cathar
3x Portable Hole
2x Rest in Peace
2x Reidane, God of the Worthy
2x Invasion of Gobakhan

Max Garman – 2nd Place

4x Tainted Adversary
2x Misery’s Shadow
4x Graveyard Trespasser
2x Murderous Rider
3x Sheoldred, the Apocalypse
1x Sheoldred
2x Liliana of the Veil
4x Fatal Push
1x Go for the Throat
1x Power Word Kill
2x Sheoldred’s Edict
4x Invoke Despair
2x Sign in Blood
4x Thoughtseize
4x Castle Locthwain
2x Field of Ruin
3x Hive of the Eye Tyrant
2x Ifnir Deadlands
11x Swamp
1x Takenuma, Abandoned Mire
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth

Sideboard
3x Duress
1x Noxious Grasp
3x Go Blank
1x Necromentia
1x Ritual of Soot
2x Extinction Event
1x Pithing Needle
1x Unlicensed Hearse
1x Witch’s Vengeance
1x Kaervek, the Spiteful

Josh Phillips – 3rd-4th Place

3x Absorb
2x Dovin’s Veto
2x Supreme Verdict
3x Teferi, Hero of Dominaria
2x Change the Equation
1x Farewell
2x Fateful Absence
4x Lay Down Arms
3x Make Disappear
3x March of Otherworldly Light
2x Memory Deluge
1x Saw it Coming
3x Shark Typhoon
1x Temporary Lockdown
3x The Wandering Emperor
1x Castle Ardenvale
1x Castle Vantress
2x Field of Ruin
1x Hall of Storm Giants
4x Hallowed Fountain
4x Irrigated Farmland
2x Island
1x Otawara, Soaring City
5x Plains
4x Prairie Stream

Sideboard
2x Aether Gust
1x Baneslayer Angel
1x Damping Sphere
1x Elspeth, Sun’s Champion
1x Hullbreaker Horror
1x Lyra Dawnbringer
2x Mystical Dispute
2x Rest in Peace
1x Settle the Wreckage
1x Starnheim Unleashed
1x Summary Dismissal
1x Divine Smite

Matt Hartsough – 3rd-4th Place

3x Emergent Ultimatum
4x Arboreal Grazer
3x Bala Ged Recovery
1x Baral, Chief of Compliance
1x Behold the Beyond
2x Dark Petition
4x Hidden Strings
4x Impulse
1x Lier, Disciple of the Drowned
1x Mastermind’s Acquisition
1x Omniscience
4x Pore Over the Pages
1x Shimmer of Possibility
4x Sylvan Scrying
4x Vizier of Tumbling Sands
3x Boseiju, Who Endures
4x Botanical Sanctum
1x Breeding Pool
1x Island
1x Lair of the Hydra
4x Lotus Field
2x Otawara, Soaring City
2x Temple of Mystery
4x Thespian’s Stage

Sideboard
1x Approach of the Second Sun
1x Depopulate
1x Dragonlord Dromoka
1x Elder Gargaroth
2x Fading Hope
1x Hope Tender
1x Languish
1x Natural State
2x Pithing Needle
1x Ritual of Soot
1x Sphinx of the Final Word
1x Votaging Satyr
1x Zacama, Primal Calamity

Cody Sanford – 5th-8th Place

4x Dauntless Bodyguard
4x Hopeful Initiate
1x Kytheon, Hero of Akros
2x Recruitment Officer
3x Skrelv, Defector Mite
4x Luminarch Aspirant
4x Thalia’s Lieutenant
4x Thalia, Guardian of Thraben
4x Adeline, Resplendent Cathar
4x Brutal Cathar
4x Ossification
2x Castle Ardenvale
2x Eiganjo, Seat of the Empire
4x Mutavault
2x Shefet Dunes
12x Plains

Sideboard
4x Portable Hole
2x Rest in Peace
3x Reidane, God of the Worthy
2x Sword of Forge and Frontier
4x Wedding Announcement

Elizabeth Wislinsky – 5th-8th Place

3x Sheoldred, the Apocalypse
4x Bonecrusher Giant
4x Fable of the Mirror-Breaker
2x Graveyard Trespasser
1x Liliana of the Veil
1x Abrade
4x Bloodtithe Harvester
1x Go for the Throat
2x Kroxa, Titan of Death’s Hunger
2x Power Word Kill
2x Reckoner Bankbuster
1x Duress
4x Fatal Push
4x Thoughtseize
1x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway
4x Blood Crypt
2x Castle Locthwain
1x Den of the Bugbear
4x Haunted Ridge
2x Hive of the Eye Tyrant
1x Sokenzan, Crucible of Defiance
1x Sulfurous Springs
3x Swamp
1x Takenuma, Abandoned Mire
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth

Sideboard
2x Extinction Event
1x Ritual of Soot
1x Kolaghan’s Command
2x Necromentia
2x Noxious Grasp
1x Reckoner Bankbuster
2x Unlicensed Hearse
2x Duress
2x Pithing Needle

Casey Miller – 5th-8th Place

4x Lay Down Arms
4x Absorb
3x Shark Typhoon
3x Teferi, Hero of Dominaria
3x The Wandering Emperor
3x Supreme Verdict
2x March of Otherworldly Light
2x Change the Equation
2x memory Deluge
2x Censor
2x Dovin’s Veto
1x Hallowed Moonlight
1x Fateful Absence
1x Farewell
4x Prairie Stream
4x Hallowed Fountain
4x Irrigated Farmland
3x Field of Ruin
1x Hall of Storm Giants
1x Otawara, Soaring City
6x Plains
4x Island

Sideboard
3x Rest in Peace
3x Temporary Lockdown
2x Change the Equation
1x Hallowed Moonlight
1x Narset’s Reversal
1x Divine Smite
1x Dovin’s Veto
1x Mystical Dispute
1x Elspeth, Sun’s Champion
1x Kaheera, the Orphanguard

Will McGee – 5th-8th Place

4x Thieves’ Guild Enforcer
4x Soaring Thought-Thief
4x Faerie Mastermind
2x Brazen Borrower
2x Sheoldred, the Apocalypse
1x Zareth San, the Trickster
1x Halo Forager
1x Cling to Dust
3x Thoughtseize
4x Fatal Push
1x Heartless Act
2x Go for the Throat
4x Drown in the Loch
2x Kaito Shizuki
1x Sword of Once and Future
1x Takenuma, Abandoned Mire
1x Otawara, Soaring City
1x Castle Locthwain
1x Hall of Storm Giants
2x Hive of the Eye Tyrant
4x Clearwater Pathway
4x Darkslick Shores
4x Watery Grave
1x Shipwreck Marsh
1x Fabled Passage
1x Swamp
2x Island
1x Agadeem’s Awakening

Sideboard
1x Unlicensed Hearse
1x Heartless Act
1x Sheoldred’s Edict
1x Ray of enfeeblement
2x Nighthawk Scavenger
1x Extinction Event
2x Crippling Fear
1x Sheoldred
2x Spell Pierce
2x Mystical Dispute
1x Disdainful Stroke

Pioneer RCQ Top 8 (2/18/23)

Mythic Games Pioneer RCQ Top 8 Decklists

Ari Moshrefi – 1st Place

4x Cauldron Familiar
4x Unlucky Witness
4x Bloodtithe Harvester
2x Priest of Forgotten Gods
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Mayhem Devil
4x Claim the Firstborn
4x Fatal Push
4x Witch’s Oven
4x Deadly Dispute
4x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway
4x Blood Crypt
2x Den of the Bugbear
2x Hive of the Eye Tyrant
1x Swamp
1x Mountain
1x Sokenzan, Crucible of Defiance
2x Sulfurous Springs
1x Takenuma, Abamdoned Mire

Sideboard
1x Jegantha, the Wellspring
2x Duress
4x Thoughtseize
1x Abrade
2x Feed the Swarm
2x Damping Sphere
1x Kolaghan’s Command
2x Ob Nixilis, the Adversary

Jonathon Kohli – 2nd Place

3x Savai Triome
3x Jetmir’s Garden
3x Spara’s Headquarters
1x Barkchannel Pathway
4x Sunpetal grove
2x Glacial Fortress
1x Mountain
3x Breeding Pool
4x Steam Vents
4x Stomping Ground
4x Sacred Foundry
4x Chained to the Rocks
4x Nylea’s Presence
1x Wolfwillow Haven
1x Destiny Spinner
3x Oath of Chandra
4x Bitter Reunion
4x Fable of the Mirror-Breaker
2x Glasspool Mimic
2x Moon-Blessed Cleric
1x Archon of Emeria
1x Skyclave Apparition
1x Renegade Rallier
1x Knight of Autumn
1x Deputy of Detention
4x Fires of Invention
1x Archon of Sun’s Grace
4x Enigmatic Incarnation
1x Kenrith, the Returned King
1x Elesh Norn, Mother of Machines
1x Elder Gargaroth
4x Leyline Binding
1x Agent of Treachery
1x Titan of Industry

Sideboard
1x Yorion, Sky Nomad
1x Alpine Moon
4x Rending Volley
2x Rest in Peace
2x Disdainful Stroke
3x Mystical Dispute
1x Temporary Lockdown
1x Dragonlord Atarka

Donovan Lachney – 3rd-4th Place

4x Fatal Push
3x Claim the Firstborn
1x Village Rites
4x Deadly Dispute
4x Cauldron Familiar
4x Witch’s Oven
4x Mayhem Devil
3x Fable of the Mirror-Breaker
1x Ob Nixilis, the Adversary
4x Unlucky Witness
1x Eaten Alive
1x Kroxa, Titan of Death’s Hunger
4x Blood tithe Harvester
2x Hive of the Eye Tyrant
2x Den of the Bugbear
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
1x Mountain
1x Swamp
4x Blackcleave Cliffs
4x Blood Crypt
4x Blightstep Pathway
1x Sulfurous Springs
1x Sokenzan, Crucible of Defiance
1x Takenumo, Abamdoned Mire

Sideboard
1x Jegantha, the Wellspring
4x Thoughtseize
1x Claim the Firstborn
1x Damping Sphere
1x Alpine Moon
1x Kolaghan’s Command
1x Ob Nixilis, the Adversary
2x Unlicensed Hearse
1x Abrade
2x Priest of Forgotten Gods

John Baker – 3rd-4th Place

4x Dauntless Bodyguard
3x Recruitment Officer
3x Hopeful Initiate
1x Kytheon, Hero of Akros
1x Skrelv, Defector Mite
4x Brave the Elements
4x Thalia, Guardian of Thraben
4x Thalia’s Lieutenant
4x Luminarch Aspirant
4x Adeline, Resplendent Cathar
4x Skyclave Apparition
2x Extraction Specialist
12x Plains
4x Mutavault
2x Castle Ardenvale
2x Eiganjo, Seat of the Empire
2x Shefet Dunes

Sideboard
3x Portable Hole
2x Destroy Evil
2x Declaration in Stone
2x Reidane, God of the Worthy
4x Wedding Announcement
2x Anointed Peacekeeper

Victor Matthews – 5th-8th Place

4x Bloodtithe Harvester
4x Corpse Appraiser
2x Dreadbore
2x Hostage Taker
1x Kroxa, Titan of Death’s Hunger
4x Bonecrusher Giant
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Fatal Push
2x Power Word Kill
4x Sheoldred, the Apocalypse
4x Thoughtseize
2x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway
4x Blood Crypt
4x Clearwater Pathway
1x Haunted Ridge
2x Riverglide Pathway
1x Shipwreck Marsh
1x Steam Vents
1x Swamp
1x Underground River
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
2x Watery Grave
1x Xander’s Lounge

Sideboard
1x Abrade
2x Disdainful Stroke
2x Extinction Event
2x Go Blank
2x Misery’s Shadow
2x Mystical Dispute
2x Rending Volley
1x Ritual of Soot
1x Nicol Bolas, Dragon God

Michael Boland – 5th-8th Place

4x Arboreal Grazer
2x Baral, Chief of Compliance
4x Sylvan Scrying
4x Hidden Strings
3x Impulse
4x Vizier of Tumbling Sands
1x Mastermind’s Acquisition
4x Pore Over the Pages
2x Dark Petition
1x Behold the Beyond
1x Lier, Disciple of the Drowned
3x Emergent Ultimatum
1x Omniscience
2x Bala Ged Recovery
4x Botanical Sanctum
1x Blast Zone
1x Breeding Pool
4x Lotus Field
4x Thespian’s Stage
2x Otawara, Soaring City
3x Temple of Mystery
3x Boseiju, Who Endures
1x Yavimaya Coast
1x Island

Sideboard
1x Path of Peril
1x Tear Asunder
1x Zacama, Primal Calamity
3x Hope Tender
2x Thought Distortion
1x Ugin, the Spirit Dragon
3x Pithing Needle
1x Approach of the Second Sun
2x Depopulate

Derrik Mills – 5th-8th Place

1x Elder Gargaroth
1x Agent of Erebos
1x Sheoldred, the Apocalypse
1x Siege Rhino
1x Keruga, the Macrosage
1x Golos, Tireless Pilgrim
1x Cavalier of Dawn
1x Kenrith, the Returned King
1x Tolsimir, Friend of Wolves
1x Deputy of Detention
1x Renegade Rallier
1x Eidolon of Rhetoric
2x Glasspool Mimic
1x Moon-Blessed Cleric
1x Nezahal, Primal Tide
1x Titan of Industry
3x Temporary Lockdown
2x Oath of Chandra
3x Chained to the Rocks
4x Enigmatic Incarnation
4x Fires of Invention
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Nylea’s Presence
4x Leyline Binding
3x Omen of the Sea
4x Glacial Fortress
4x Sacred Foundry
2x Spara’s Headquarters
4x Breeding Pool
1x Overgrown Tomb
1x Forest
1x Fabled Passage
1x Ketria Triome
2x Indatha Triome
1x Mountain
1x Swamp
3x Jetmir’s Garden
2x Savai Triome
1x Ziatora’s Proving Grounds
2x Godless Shrine
1x Raugrin Triome
1x Steam Vents
1x Zagoth Triome

Sideboard
1x Yorion, the Sky Nomad
3x Rest in Peace
4x Test of Talents
2x Boseihu, Who Endures
1x Massacre Girl
1x Yasharn, Implacable Earth
1x Oath of Chandra
1x Spirit of the Labyrinth
1x Archon of Sun’s Grace

Michael Greenberg – 5th-8th Place

2x Reckoner Bankbuster
4x Bloodtithe Harvester
2x Kroxa, Titan of Death’s Hunger
4x Bonecrusher Giant
3x Graveyard Tresspasser
3x Sheoldred, the Apocalypse
4x Fable of the Mirror-Breaker
4x Fatal Push
1x Go For the Throat
2x Power Word Kill
4x Thoughtseize
2x Dreadbore
3x Blackcleave Cliffs
4x Blightstep Pathway
4x Blood Crypt
2x Castle Locthwain
4x Haunted Ridge
2x Hive of the Eye Tyrant
4x Swamp
1x Urborg, Tomb of Yawgmoth
1x Sokenzan, Crucible of Defiance

Sideboard
2x Duress
2x Pithing Needle
1x Abrade
1x Noxious Grasp
2x Rackoner Bankbuster
1x Unlicensed Hearse
1x Kolaghan’s Command
3x Extinction Event
2x Ritual of Soot